تولید تجاری کیت تشخیص سرمی بیماری پاراتوبرکولوز( یون) در موسسه رازی

وبلاگ: ضمن تبریک به جنابعالی بابت این موفقیت ارزشمند و تشکر بابت وقتی که اختصاص دادید متمنی است در خصوص اهمیت بیماری یون و تاریخچه این کیت در موسسه توضیحاتی را ارائه بفرمائید:

دکتر کشاورز: با سلام و احترام به خوانندگان محترم. بنده نیز این موفقیت را به خوانندگان محترم و ملت شریف ایران تبریک عرض می کنم. به طور خیلی خلاصه این بیماری در بیشتر گاوداریهای شیری تمامی کشورهای جهان، به طور وسیع شیوع داشته و خسارتهای اقتصادی قابل توجهی در گله های شیری ناشی از حذف زود هنگام ناشی از گاوهای مولد، کاهش تولید شیر و افزایش نازایی ایجاد کرده است. حتی بر اساس گزارشات موجود در کشور پیشرفته ای مثل آمریکا، خسارت سالیانه ناشی از بیماری تا 250 میلیون دلار برآورده شده است.

 ایران دارای  1.7 میلیون گاو شیری(بطور صنعتی)  می باشد که با در نظر گرفتن 15 درصد  آلودگی در آنها و کاهش حداقل 15  درصد تولید شیر در این گاوداریها ، با یک حساب ساده می توان به حداقل عدد 765000 لیتر کاهش تولید شیر در یک روز (تنها در گاوداریهای صنعتی رسید) که با در نظر گرفتن قیمت  شیر( هر لیتر 1430 تومان) ، روزانه بالغ بر یک میلیارد تومان ضرر ناشی از کاهش شیر را در ایران داریم. خوشبختانه و بر اساس دستورالعمل 5 ساله سازمان دامپزشکی کشور(مصوب سال 1393) برای کنترل و کاهش میزان آلودگی گله های گاو شیری صنعتی و نیز تولید تجاری این کیت که امکان تشخیص سریع این بیماری را در مرحله تحت بالینی ایجاد می کند می توان در راستای این هدف بلند سازمان دامپزشکی برای کاهش ضرر های ناشی از بیماری یون قدم های خوبی را برداشت که در این راستا لازم است از حمایت های ریاست موسسه جناب آقای دکتر کهرام که همواره مشوق بنده بوده اند تقدیر و تشکر به عمل آورم .

ایده ساخت کیت یون از سالها قبل مطرح بود. بنده نیز بالشخصه به این موضوع علاقه زیادی داشتم. در سال 1389 یک طرح تحقیقاتی با عنوان طراحی و ساخت یک سیستم الایزا جهت تشخیص بیماری یون در موسسه تدوین شد. مجری مادر این طرح جناب آقای دکتر مصوری و مجریان زیر طرحهای آن نیز بنده و جناب آقای دکتر مدنی بودیم. پس از اجرای این طرح تلاش شد تا با تغییر نوع و ماهیت آنتی ژن در راستای تولید یک محصول تجاری گام برداریم. عمده این فعالیتهای در شعبه اهواز انجام شد که در اینجا لازم است از حمایتهای بی دریغ جناب آقای دکتر شمس الدین قائم مقامی تشکر نمایم.پس از ساخت نمونه اولیه و ارسال آن به بخش کنترل کیفی ، تلاشهای زیادی در جهت بهبود کیفیت محصول تولید شده انجام شد که در اینجا آقای دکتر عطایی خیلی کمک کردند و باید از ایشان یاد و تشکر شود.

 پس از اخذ تائید کنترل کیفی  موسسه، این نمونه به سازمان دامپزشکی ارسال شد و در آنجا به دقت توسط کارشناسان سازمان مورد ارزیابی قرار گرفت. در این مرحله نمونه برداری های فراوانی توسط سازمان صورت گرفت . وسواس و دقت سازمان در این مرحله خیلی زیاد بود. به عنوان مثال آنها به ما گفتند 50 لیتر از این بافرها و محلولها تهیه شود  ولی فقط 10 میلی لیتر آن را به عنوان نمونه انتخاب و تستهای خود را انجام دادند. در نهایت در سال 1391، بخش کنترل کیفی سازمان دامپزشکی گواهی تائیدیه این محصول را از نظر پایداری، حساسیت، ویژگی و CV مناسب صادر کرد.

لازم است یادآوری کنم که در همان زمانی که این کیت در بخش کنترل کیفی موسسه مشغول بررسی کیفی بود، نمونه ای از آن در جشنواره فناوری و نوآوری ریاست جمهوری که در مرکز همایشهای رازی تهران برگزار می شد ارائه شد. داوران زیادی در طی سه روز با پارامترهای مختلف به ارزیابی محصولات ارائه شده پرداختند و نهایتا این کیت با کسب امتیاز فراوان به عنوان سه طرح اول این جشنواره انتخاب شد.

پس از تائید کیفیت محصول توسط سازمان دامپزشکی، به دلیل برخی از مشکلات مدتی روند پیگیریها  متوقف شد ولی نهایتا در سال 1392 ، جناب آقای دکتر کهرام سنگ تمام گذاشت و با حمایتهای بی دریغ ایشان نهایتا مقدمات تولید انبوه این محصول مهیا شد. در چند ماه اخیر مقداری از این محصول ساخته و برای رفع نیازهای فوری موسسه و سازمان دامپزشکی به کار رفته است. به عنوان مثال، همین الان که در حال صحبت هستیم، موسسه رازی در حال تحویل 1000 نمونه سرم از گوسفندهای مشکوک به بیماری از کردان است. از سازمان دامپزشکی نیز تاکنون حدودا 500 نمونه برای تست به موسسه رازی فرستاده شده است

 

 

وبلاگ: عملکرد این کیت در مقایسه با کیتهای خارجی چگونه بوده است. لطفا مقایسه قیمت نیز بفرمائید:

دکتر کشاورز: کنترل کیفی موسسه این کیت را با کیت IDEXX آمریکا که تنها کیت مورد تائید OIE به عنوان رفرانس دامی   است مقایسه کرده که نتایج کاملا منطبق با آن کیت بوده است. همانطور که گفتم نمونه هایی نیز  به سازمان دامپزشکی ارسال شده و البته آنها نیز عین همین کار را کرده اند و صدور تائیدیه کنترل کیفی از نظر حساسیت، ویژگی، پایداری و CV نشان می دهد که کیفیت این محصول کاملا مورد قبول بوده است.

 

 

از نظر قیمت، برآورد ما این است که قیمت این محصول حدود یک دهم قیمت کیت خارجی است. به نحوی که کیت خارجی 5 پلیته( برای 450 تست)  حدود  4 میلیون تومان است ولی قطعا قیمت محصول ما خیلی پایین تر است. این در شرایطی است که ب دلیل تحریمها واردات این کیت با مشکلات زیادی همراه است ولی خوشبختانه فناوری تولید این محصول در موسسه رازی کاملا بومی است .

وبلاگ: آقای دکتر خوشبختانه خبرهایی در موسسه وجود دارد که جنابعالی و همکاران موسسه در مسیر ساخت کیتهای دیگر نیز موفقیتهای زیادی داشته اید؟

دکتر کشاورز: بله خوشبختانه با همکاری دوستان عزیز و اساتید محترم همچون جناب آقای دکتر مصوری و دکتر تدین موفق شدیم کیت الایزای تشخیص بیماری مشمشه را بسازیم. همزمان با تستهای سازمان دامپزشکی ، ارزیابی سرمی نیز با این کیت انجام می گرفت و می گیرد. تست روتین فعلی مالئیناسیون نام دارد که انجام آن سخت است و تفسیر آن نیز با اشکالاتی روبرو است ولی تستهای CF  و الایزا این مشکلات را ندارند. در خصوص تست  CF اقای دکتر مصوری زحمات زیادی کشیده اند و ایشان متولی اصلی ساخت این تست  برای بیماری گلندرز یا مشمشه در موسسه هستند. کیت خارجی مشمشه فقط توسط آمریکا تولید می شود و ارزش یک پلیت 90 تایی آن حدود 7 میلیون تومان است . در حال حاضر با کیت ساخته شده تاکنون 500 نمونه از سرمهای ارسال شده توسط سازمان را به صورت رایگان تست کرده ایم و هم اکنون نیز در حال مکاتبه و تماس برای اخذ تائیدیه های بین المللی هستیم.

در زمینه ساخت کیت گاما اینترفرون برای تشخیص بیماری سل نیز قدمهای بلندی برداشته ایم

وبلاگ: آقای دکتر ، چند سال قبل جنابعالی باتفاق دکتر مصوری و دکتر تدین در شعبه اراک فعالیتهای خوبی را با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اراک در زمینه بیماری سل انجام داده اید. لطفا در خصوص این موضوع نیز توضیح دهید. آیا کیت گاما اینتر فرون به آن موضوع ربط دارد؟

دکتر کشاورز:  با توجه به اینکه نیاز به تشخیص سل انسانی در موسسه احساس می شد با تلاش و کوشش جناب دکتر مصوری ، دکتر تدین و موافقت رئیس شعبه اسبق اراک(جناب دکتر قائم مقامی) موفق به راه اندازی آزمایشگاه تشخیص سل با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اراک شدیم که جا دارد از حمایت های معاونت محترم درمان دانشگاه جناب آقای دکتر فرازی تقدیر و تشکر نمایم. در این آزمایشگاه بعد از جداسازی DNA  از جدایه ها، DNA به بخش توبرکولین موسسه ارجاع داده شده و در بخش های توبرکولین و هوازی عملیات های تایپینگ بر روی نمونه ها صورت می گرفت که حداقل نتیجه آن جداسازی سه سویه مایکوباکتریوم بویس از نمونه های انسانی بود که به لحاظ بهداشتی از اهمیت ویژه برخوردار می باشد. این پژوهشها منجر به کسب تقدیر نامه از سوی قائم مقام وزیر بهداشت و آموزش پزشکی در زمان دکتر دلیمی گردید.

 کیت گاما انترفرون پیشنهاد استاد عزیزم دکتر مصوری بوده و با شناختی که از ایشان دارم مطمئنم ساخت آن نیز به نتیجه خواهد رسید.

وبلاگ: در پایان اگر مطلبی لازم است را اضافه بفرمائید

دکتر کشاورز: در ابتدا از جناب آقایان دکتر مصوری که همیشه افتخار شاگردی ایشان را دارم ، جناب آقای  دکتر تدین، جناب آقای دکتر میر جلیلی و جناب آقای دکتر مدنی که هر یک در مقطعی از کار زحمات زیادی را متقبل شده و بنده را راهنمایی فرمودند سپاسگزاری می نمایم همچنین لازم است از زحمات جناب دکتر قدکچی و بالاتر از آن جناب آقای دکتر کهرام و همکاران حوزه ریاست و معاونین محترم و دیگر همکاران موسسه که ذکر نام همه آنها میسر نیست  تشکر نمایم. ما هم اکنو ن در سطحی از کیفیت هستیم که به حول و قوه خدا توانایی ارائه حداقل 50 درصد مواد اولیه از قبیل انواع بافرهای کتینگ، بلاکینگ و ...به صورت تجاری را به مراکز تحقیقاتی دیگر داریم. همچنین اگر سازمانی نیاز به ساخت کیت داشته و مراحل تحقیقاتی آن طی شده، ما حاضر به حمایت از آن در مرحله نیمه صنعتی و صنعتی تا سطح تجاری سازی محصولات هستیم. برای متمرکز کردن تلاشهای چند سال اخیر ، تعدادی از اعضای هیئت علمی و غیر هیئت علمی موسسه اخیرا موفق به راه اندازی شرکتی دانش بنیان تحت عنوان فن آوران پیشگام رازی شده اند که ما در همین جا تولد این فرزند جدید رازی را تبریک می گوئیم.همچنین از وبلاگ سلام بر تو ای رازی که با حساسیت این موضوع را پیگری و مقدمات انتشار اخبار در باره آن را مهیا ساخت نیز تشکر می کنیم

 

/ 0 نظر / 109 بازدید