کار سخت جناب آقای دکتر قدکچی، کار سخت تر پرسنل

علی رغم کسب موفقیتهای نسبی در رتبه بندی های وزارت بهداشت هنوز  نتوانسته در بعد تولیدات علمی در مقیاس ملی ،  منطقه ای و جهانی موقعیت قابل اعتنایی را کسب کند، چندین پروژه سنگین و هزینه بر به طور نصفه کاره رها شده و اتمام آنها نیازمند هزینه های فراوانی است ، موسسه در گیر و دار آبرو ریزی ناشی از تهمت اختلاس سنگین برخی مسئولین خود قرار داشت، شورای امنیت سازمان ملل در مصوبه ای ناجوانمردانه آن را به طور کامل تحریم کرده، وضعیت تولیدات موسسه در بدترین شرایط در سالهای گذشته قرار داشت،رابطه آن با وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی در شرایط نامطلوبی قرار داشت ، از همه مهمتر آنکه این سازمان از نظر دوره های حیات در دوره پیری به سر می برد و چندین اشکال ریز و درشت دیگر.

جناب آقای دکتر قدکچی زمانی این پست را با اجبار دکتر پر همت پذیرفت که در کسوت معاون سازمان دامپزشکی و در کنار جناب آقای دکتر دستور رئیس محترم سازمان جایگاه بسیار خوبی داشت و می توانست و الان هم می تواند به خوبی در مملکت موثر باشد. واقعا روزگار ما عجب چرخشی دارد...

ما در زمانی شاهد حضور جناب دکتر قدکچی بر مسند ریاست ارشد موسسه بودیم و هستیم که دوران سخت مدیریت دکتر دلیمی را طی کردیم. دورانی که در آن آقای دکتر با سیاست مشت آهنین و اتخاذ یک سبک از رهبری توتالیتر شورای نمایندگان که سمبل افکار و آراء عمومی بود را تعطیل کرد، نیروهایی که با او بنای مخالفت نهادند را از موسسه بیرون کرد یا در درون موسسه منزوی کرد ، بدون توجه به نظرات کارشناسان موسسه، معاونین و مدیران ارشد خود را انتخاب کرد و سعی کرد هر چیزی را در تحت اراده خود حفظ کند. در بعد رفاهی نیز شاهد تحولات واپسگرایانه بسیاری بودیم. سرویس حمل و نقل پرسنل به استناد قوانین جدید لغو شد، حق و حقوق پرسنل همتراز آنچنان که باید و شاید مد نظر قرار نگرفت، رابطه مدیریت ارشد با پرسنل موسسه به پایین ترین سطح ممکن کاهش یافته بود و در یک کلام، موجی از ناامیدی از آینده موسسه ما را فرا گرفته بود.

چه باید می کردیم، چه کردیم؟

راه اندازی وبلاگ سلام بر تو ای رازی، ابداعی بود که پس از تعویض مدیریت ارشد به ذهن ما رسید. این الگو بر اساس ایده ماه عسل دموکراسی پدیدار شد. ما تصمیم داشتیم در این دوران طلایی، یعنی حدفاصل برکناری دکتر دلیمی تا زمان استقرار کامل مدیریت جدید، برخی ناگفته ها را بیان نماییم. به نظر ما ماه عسل دموکراسی می توانست و می تواند با ایجاد مراکز فکر و اندیشه آزاد مثل اطاق فکر یا راه اندازی مجدد شوراهای صنفی جاویدان شود. چون نمی دانستیم چه خواهد شد سعی کردیم با احتیاط فراوان و البته با سرعت زیاد به مهمترین موضوعاتی که برای پیشرفت موسسه لازم بود اشاره کنیم زیرا هنوز شاهد بوده و هستیم که هنوز برخی تفکرات توتالیتر در ذهن برخی اقایان باز مانده از دوران قبل که هیچ نظر مخالفی را قبول ندارند وجود دارد و اگر آزادی اندیشه و فکر در موسسه نهادینه نشود خیلی زود شاهد خاتمه کار این وبلاگ می بودیم. تاکنون بیش از 110 مطلب کوتاه و بلند و بیش از 300 کامنت در این وبلاگ منتشر شده و دهها نفر در کسوت نویسنده یا بیان کننده نظرات از سراسر موسسه و حتی شعب با ما همکاری داشته اند. کاملا واضح است که آثار ترس و وحشت ناشی از مدیریت های قبلی هنوز در موسسه رازی وجود داشته و دارد و لذا نتوانستیم یک شورای نویسندگان برای وبلاگ انتخاب کنیم. برخی دوستان در این ایام با ترس و لرز و التماس دعا که مبادا نامشان افشا شود مقالاتی را برای بنده ارسال کردند و سعی کردیم با سرعت زیاد هر وقتی را برای نوشتن مطالب این وبلاگ مورد استفاده قرار دهیم . قطعا این سرعت عمل سبب شده است که دقت ما در نگارش برخی مطالب کم شود و در برخی موضوعات نیز فقط به طور کوتاه و اجمالی به یک موضوع پرداختیم.

واکنشهای مدیریت محترم

در این چند ماه اخیر صبر و تحمل جناب آقای دکتر قدکچی و مدیران محترم موسسه در مقابل امواج پیشنهادات و  انتقادات این وبلاگ قابل ستایش بوده و اگر این صبر و تحمل نبود ، ماه عسل دموکراسی خیلی زود خاتمه می یافت و ما به کنجی رانده می شدیم ولی این خصلت نیکوی اخلاقی سبب شد ما با فرصت بیشتر به بیان نظرات خود بپردازیم. باید این واکنش نیکوی مدیریت را قدر نهاد و آن را ستایش کرد.

واقع نگری، سیاه نگری، منفی نگری ، مثبت نگری، منفی سازی

سعی داشته ایم در این سلسله مقالات نگاهی واقع بینانه به موضوعات و مشکلات مختلف داشته باشیم ولی قبول دارم که برخی اتفاقات مثبت که در این چند ماه رخ داده و تلاشهایی که مدیریت محترم موسسه برای رفع نابسامانیها انجام داده اند از نگاه ما دور مانده و سهوا به آنها اشاره نکرده ایم. قطعا یکی از تغییراتی که من بعد در روزهای آینده در وبلاگ رخ خواهد داد اشاره به اقدامات اصلاحی و سازنده مدیریت محترم موسسه در رفع کاستی هاست. علی رغم انتقادی بودن مطالب وبلاگ خوشبختانه جناب آقای دکتر قدکچی و برخی مدیران و بسیاری از پرسنل موسسه به مطالب این وبلاگ نگاهی علمی و محبت آمیز داشته اند و این برخورد کریمانه و محبت آمیز وظیقه ما را برای نوشتن مطالبی عمیقتر و قویتر بیشتر می کند.

یکی از آسیبهایی که وبلاگهای اینچنینی را تهدید می کند آفت سیاه نگری و منفی نگری است. در اینجا نویسندگان با هر تحولی هر چند مثبت با عینکی سیاه نگاه می کنند. خود را از این آفت بری نمی دانیم و مطمئنیم که از این صنف اظهار نظرها در مطالب این وبلاگ  و حتی کامنتهایی که دوستان عزیز داده اند وجود دارد. ما برای پیشرفت و تحول در موسسه رازی نیاز به نگاهی دقیق و کارشناسانه و حرفه ای داریم وگرنه سبب نا امیدی و یاس خدمتگزاران موسسه خواهیم شد. بنده از دوستان عزیز خواهشمندم با نگارش مقالاتی متین و دقیق با نگاهی واقعی و علمی و طرح مشکلات آنگونه که هست ، بدون اغراق یا همپوشانی به مطالب این وبلاگ غنا ببخشند.

یک آسیب دیگر که این وبلاگ را تهدید می کند خطر افشای رازهای موسسه رازی است. خوشبختانه سیستم مستندات موسسه در سالهای اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته و سطح دسترسی افراد به مستندات مشخص شده است. اعتقاد دارم که مطالب این وبلاگ باید همانگونه که در صفحه اول نوشته ایم در چهارچوب مقررات جمهوری اسلامی بخصوص آن بخش از قوانین که به موضوع فعالیتهایی رسانه ای و متکی به وب مربوط است باشد. به شدت مواظب بوده ایم تا مطالب محرمانه و طبقه بندی شده موسسه در این وبلاگ منتشر نشود و فکر می کنم تاکنون در حفظ اسرار موفق بوده ایم. البته برخی خود را در پشت درختان انبوه اسرار و رازها مخفی می کنند و دوست ندارند رازشان افشا و نقششان در مصیبتهای موسسه آشکار شود.چه باید کرد؟ یکی از  ویژگیهای دوران پیری خطر نشت اطلاعات محرمانه از منافذ ریز و درشت آن است. در این دوران دوستان ناآگاه و ناشی و دشمنان آگاه و زیرک از هر سو به  سازمان هجوم آورده و سعی می کنند ریزترین و جزیی ترین اطلاعات آن را به تاراج ببرند. سایتهای اینترنتی و وبلاگهایی از این جنس می تواند به راحتی منفدی برای نشت اطلاعات مهم سازمان باشد و همه ما باید مواظب باشیم که ابزار دست دشمنان مملکت قرار نگیریم. خوشبختانه ما هیچیک از اسنادی که دارای مهر طبقه بندی یا محرمانه بوده را افشا نکرده و حتی به آنها اشاره نداشته ایم مگر آنکه از نظر لفظ محرمانه بودن اطلاعات تفسیری متفاوت داشته باشیم. به نظر ما بیان برخی مشکلات و نشان دادن راههای مناسب برای ایجاد تحولات مثبت در سازمان، نشان دادن تحولات محیط پیرامون و تلاش مثبت سازمانها و مراکز آموزش عالی بهترین کمکی است که می تواند به یک سازمان مثل موسسه صورت گیرد و قاعدتا دوستانی که در اینجا به طور مستقیم یا غیر مستقیم مورد خطاب قرار می گیرند نباید ناراحت شده و ما را به واسطه اشاره به برخی موضوعاتی که تاکنون پنهان بوده متهم به افشای اسرار سازمان بنمایند. در دوران پیری، سوء مدیریت افراد در لایه هایی از قوانین و مقررات امنیتی پنهان شده و کسانی که سعی می کنند به برخی نقایص در رفتارها و کم کاری برخی اشاره کنند مستقیما متهم به افشای مسایل محرمانه شده، نشان گذاری یا labeling شده و در معرض شکار سازمانهای امنیتی قرار می گیرند. ما باید هوشیار باشیم تا در معرض اتهام قرار نگیریم و مسئولین محترم نیز باید توجه فرمایند که هر کس مجاز است در قالب قوانین موضوعه نظام مقدس جمهوری اسلامی نسبت به انتقاد از مسئولین مختلف اقدام کند. قطعا منتقدین مجبورند برای اثبات نظرات خود به برخی آمار و ارقام اشاره کنند و این نباید باعث ایجاد شبهه شود. مثلا ما در برخی مقالات با اشاره به برخی آمارهای تولید یا کیفیت به نقایص رازی در این ابعاد اشاره کرده ایم. همچنین در برخی نقاط (جهت بری ماندن همه مدیران موسسه از خطر اتهام) نام برخی را برده ایم ولی همه اینها به معنی هجوم کوبنده و افشاگری های رسوا کننده و جنجالی نبوده بلکه صرفا خواسته ایم به برخی رفتارهای غلط و خطاهای فرایندی اشاره کنیم.

وبلاگ سلام بر تو ای رازی در ماههای اخیر با حمایت سازنده مدیریت محترم موسسه موفق به ایجاد یک جریان موثر رسانه ای شده و هم اکنون ابزاری قابل اعتنا برای برقراری ارتباط بین مدیریت موسسه و بخشی از پرسنل تلقی می شود. خدا را بابت این موفقیت سپاس می گویم و انشاء الله کما فی السابق بر این منهاج باقی خواهیم ماند.

 می نویسیم باز هم به نام نامی حق

/ 1 نظر / 9 بازدید
کارشناس م

جناب میرافضلی با عرض سلام از بازگشت مجدد شما خوسحالم و از آن خوشحالترم که با این نوشته نشان دادید که منتقدید چرا که پس از آن حمله های یکطرفه که دورذ از قاعده انصاف در نقد بود در خصوص تمایل به اصلاح و نور امید ایحاد شده در موسسه بالاخره قلم زدید . برایتان آرزوی توفیق دارم به امید خدا در کنار هم رذازی را به جایگاه واقعیش برسانیم جایگاهی که درذ شان ملت و کشورمان باشد