لزوم توجه به معیارهای رتبه بندیهای جهانی

محوریت مقاله: در تمامی رتبه بندیهای جهانی، مهمترین محور بی تردید مقالات هستند. هر چه تعداد مقالات یک دانشگاه بیشتر و شاخصهای مربوطه از قبیل شاخص تاثیر Impact factor یا شاخص اچ H Index   مقالات یک مرکز بیشتر و بهره وری محققین آن سازمان بیشتر باشد رتبه آن دانشگاه بهتر می شود. کسانی که رتبه بندیها را طراحی کرده اند یک پیش بینی نیز برای اینده داشته اند.آمریکاییها و انگلیسیها برای حفظ سیطره خود تا یکصد سال بعد، موضوع اخذ جوایز نوبل یا فیلد را نیز در این شاخصها پیش بینی کرده اند و با توجه به اینکه بیش از 50 درصد برندگان نوبل در جهان آمریکایی هستند یا در موسسات آمریکایی مشغول به کار هستند لذا همواره این امتیاز مثبت به عنوان معیاری برای برتری دائمی در اختیار آنها خواهد بود. در این میان تنهاچیزی که می تواند این برتری دائمی را مخدوش کند تعداد و کیفیت مقالات است و لذا در این عرصه تلاش زیادی در حال انجام است.

الف) معیارهای رتبه بندی تایمز هایر معروف به QS:

این رتبه بندی یکی از مشهورترین رتبه بندیهای دانشگاههای جهان محسوب می شود و چندی پیش در همین وبلاگ اشاره ای به آخرین نتایج رتبه بندی انجام شده توسط این مرکز نمودیم. مراکز تحقیقاتی همچون موسسه رازی در این رتبه بندیها مد نظر قرار نمی گیرند ولی به هر حال توجه به معیارهای این رتبه بندی جالب است:

 

 ب) معیارهای رتبه بندی شانگهای معروف به THES:

این رتبه بندی به تدریج در حال جلب توجه هر چه بیشتر در سطح جهان است. چینی ها که ادعا می کردند رتبه بندی تایمز هایر سیاسی است با ابداع این رتبه بندی و درک جایگاه واقعی خود دست از جر زنی های علمی !!! برداشته و معیارهای رقابت در کلاس جهانی را پذیرفتند. ما نیز باید به این درک کامل برسیم که معیارهای رقابت در کلاس جهانی همین معیارهای رایجی است که توسط اکثریت کشورها مورد توجه و تاکید قرار گرفته و دست از طراحی معیارهایی که در این رتبه بندیهای اهمیتی ندارد برداریم. هر دانشگاه، سازمان و مرکز تحقیقاتی که می خواهد به جایگاه واقعی خود در عرصه جهانی پی ببرد باید این معیارهای جهانی را بپذیرد و در همی راستا تلاش کند.

یک معیار مهم در رتبه بندی شانگهای ، نظرات نخبگان و متخصصین برجسته جهان در خصوص بهترین دانشگاههاست(Peer view) که البته در رتبه بندی تایمز هایر نیز مد نظر قرار گرفته است.

 

 ج)معیارهای رتبه بندی وبومتریک:تنها رتبه بندی جهانی که موسسه رازی می تواند به عنوان یک مرکز تحقیقاتی در آن مورد ارزیابی قرار گیرد  همین رتبه بندی وبومتریک است که سالیانه توسط یک موسسه اسپانیایی صورت می گیرد . مهمترین معیارهای رتبه بندی در این شیوه عبارتند از مقالات و جایزه نوبل. نکته مهم آنکه نظر سنجی از نخبگان در این رتبه بندی معیار رتبه بندی به حساب نمی آید.

 

د) گزارشات عملکرد تحقیق و توسعه: تمامی کشورهای جهان به طور مرتب توسط سازمانهای جهانی مثل بانک جهانی یا مرکز توسعه هزاره از نظر عملکرد تحقیق و توسعه مورد ارزیابی قرار می گیرند.مهمترین معیارهای ارزیابی در این بررسی ها عبارتند از مقالات، پتنت و ثبت اختراعات، برند و آرمهای تجاری، تعداد محققین تمام وقت و تکنیسینهای پشتیبان تحقیقاتی

/ 0 نظر / 9 بازدید