لزوم بهره گیری از مشاوران تراز اول

 الف) لزوم بهره گیری از مشاورین خارجی: در ایران بهره گیری از مشاوران خارجی نیازمند به طی کردن یک مسیر اداری طولانی و مصوبه مجلس شورای اسلامی است و لذا چندان نمی توان به این راه کار امیدوار بود ولی به هر حال  یکی از پیشنهادات ما به ریاست محترم موسسه رازی آن است که حوزه ریاست را مامور نماید تا مقدمات حضور چند جین!!! مشاور خارجی تراز اول را در موسسه رازی فراهم سازد. بسیاری از بخشهای تولیدی موسسه هم اکنون با مشکلاتی روبرو هستند که حل آنها از عهده متخصصین آن خارج است و حتما باید برای حل آن مشکلات از مشاورین زبر دست خارجی استفاده کرد . از جمله این بخشها می توان به بخش واکسنهای ویروسی و باکتریایی انسانی، بخش تولید ضد سم مار و عقرب و از همه مهمتر بخش PPD اشاره کرد. اینها که نام بردم من باب مثال بود و الا  بخشهای دیگر نیز کماکان به این مشاوره ها احتیاج دارند.  معاونت تحقیقاتی و  بخشهای تحقیقاتی آن از جمله بخش بیوتکنولوژی، تحقیقات طیور و باکتری شناسی  نیز نیاز مبرم به این مشاوران دارند . معاونت تضمین کیفیت که راه اندازی آن به دست مشاورین خارجی اعزامی از سوی سازمان بهداشت جهانی و با فشار مداوم آنها صورت گرفته!!! نیز به شدت محتاج به مشاورینی در زمینه های معتبر سازی، کالیبراسیون و تکنولوژیهای مرتبط با GMP است. نیاز بخش فنی نیز اصلا گفتنی نیست زیرا این حوزه به شدت نیازمند بازسازی نیروهای فنی و توانمند سازی آنها تا حدی که قادر به برآورده سازی نیازهای فنی موسسه در کلاس جهانی باشند است. اگر جسارت نباشد ریاست محترم موسسه نیز به شدت نیازمند به  یک یا چند مشاور تراز اول  برای ارتقای فرایندها و بازسازی تشکیلات مدیریتی موسسه، چالاک سازی آن، رفع تنگناها و نابسامانیهای آن دارد.

افراد پیشنهادی: کارشناسان زبده بهداشت جهانی در موضوعات مختلف( بسته به درخواست موسسه) قاعدتا در اولویت نخست این موضوع قرار می گیرند. بعد از آن می توان ضمن مکاتبه با شرکتهای خارجی مثل شرکتهای آمریکایی، انگلیسی، انستیتیو پاستور فرانسه ، و شرکتهایی مثل مرک آلمان از آنها کمک خواست. قطعا وجود تحریمهای بین المللی مانع از حضور متخصصین آن سازمانها می شود و لذا باید چشم خود را به متخصصینی از کشورهای برزیل، ترکیه، هلند، مالزی، اندونزی، مصر ، کره جنوبی یا  ‍‍ژاپن  بدوزیم. بخصوص کشورهای مسلمان و هم پیمان در این خصوص می توانند کمک بزرگی برای ما باشند. یادمان باشد که در راه اندازی موسسه رازی مشاورین خارجی نقش بسیار مهمی داشته اند و در بقا و پویایی آن نیز نقش بسیار بزرگ داشته اند.

ب) مشاورین داخلی: همانگونه که نوشتم بهره گیری از مشاورین خارجی با وجود موجی از مشکلات اداری و حفاظتی برای کوسسه رازی کاری است سخت و طاقت فرسا ولی ما حتما باید این مسیر را طی کنیم تا به تاریخ بدهکار نباشیم. در کنار آن ریاست محترم موسسه و مدیران ارشد و میانی آن می توانند به بهره گیری از مشاورین داخلی فکر کنند. متخصصین و مدیران با تجربه فعال یا بازنشسته مراکز تحقیقاتی مهم کشور مثل پاستور، رویان، سازمان دامپزشکی، رازی، شرکتهای دارو سازی بزرگ و البته موفق در کلاس جهانی مثل ثامن مشهد یا دارو پخش، روسای دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی موفق کشور که در جشنواره های سالیانه رازی و خوارزمی موفق به کسب جوایز می شوند و همچنین مدیران نمونه و کارآفرینان کشور که در این صنعت دارای تجربیاتی باشند می توانند در لیست مشاوران موسسه قرار گیرند.

سابقه تاریخی : به خاطر ندارم در زمان دکتر محمدی  از مشاورین خارجی در موسسه رازی استفاده ای شده باشد ولی در زمان دکتر اخویزادگان، دکتر نادر الهرجی و کوکاکو ویچ و چند مشاور دیگر از بهداشت جهانی مدتی در موسسه به سر می بردند. رئیس قبلی  انستیتو پاستور هند نیز یک روز در موسسه رازی در خصوص برخی قوانین GMP سخنرانی کرد. کیفیت بالای مطالبی که در این سخنرانی ارائه شد نشان داد که چقدر روسای موسسه از نظر دانش مدیریت و آشنایی با قوانین کیفیت و تولید، با استانداردهای جهانی فاصله دارند.گمان نمی کنم اگر روسای موسسه در دو دهه اخیر جمع شوند بتوانند مجموعا چنین سخنرانی با کیفیتی را ارائه دهند. در خصوص اثرات حضور دکتر نادر در موسسه نیز همین بس که معاونت سیستم کیفیت که هم اکنون با نام معاونت تضمین کیفیت در موسسه فعالیت می کند حاصل حضور بسیار کوتاه این مرد بزرگ در موسسه بود و بنده و بسیاری از دوستانم،  خودمان را مدیون دانش و فراست این انسان قوی و فرهیخته می دانیم.

پس از دکتر اخویزادگان، دکتر کهرام مدت کوتاهی ریاست موسسه را بر عهده داشت. به خاطر  دارم که در همان مدت کوتاه نیز او به دنبال استخدام یک مشاور تراز اول در امر مدیریت بود ولی گذشت زمان و طوفان حوادث سبب شد که خرما بر نخیل بماند و آرزوهای او به بار ننشیند. باز هم به خاطر دارم که به او نوشتم: موسسه رازی، موسسه ای است پیر . باغبانهای خبره وقتی به درخت پیری برخورد می کنند از شاخه های جوان آن برای کاشتن درختانی خوب استفاده می کنند. وقت آن است که شما این درخت پیر و تناور را با درختانی نو و زیبا جایگزین فرمائید. و ایشان( به عنوان یک استثنا در تاریخ بیست سال اخیر که عموما روسای موسسه رازی نامه های دریافتی را بدون پاسخ می گذارند سنت شکنی کرد و) نوشت : پیری، همیشه نشانه بدی و مرگ نیست بلکه می تواند نشانه خرد و فرزانگی باشد.... بنده نیز در ذیل همان نامه نوشتم:  پیری در سازمانها نشانه ای شوم از اتفاقات و بیماریهای مهلک است و اگر در رازی این موضوع نشانه خرد بود ما باید از تعطیلی و اختلالهای مکرر در خطوط تولید خود درس می گرفتیم و خردمندانه برخورد می کردیم....این آخرین جملاتی بود که به ایشان نوشته شد و دیگر جوابی دریافت نکردم زیرا خیلی زود طوفان حوادث نام او را به آرشیو مدیران ارشد موسسه سپرد.... خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد...

جمع بندی:

پیشنهاد می شود ریاست محترم موسسه رازی ، بهره گیری از مشاورین تراز اول خارجی و داخلی را در دستور کار خود قرار داده و حوزه ریاست را مامور نماید در این خصوص دستورالعملی را تهیه نماید. بهره گیری از مشاورین کارکشته در زمان حال موضوعی است بسیار حیاتی، مهم و ضروری. البته اگر ایشان نیم نگاهی به متخصصین حاضر در موسسه داشته باشد نیز شاید خالی از لطف نباشد!!!

/ 10 نظر / 17 بازدید
مخالفین تراز اول یا مشاورین

یکی از فوائد انتخاب نیرو ها از داخل موسسه رازی داشتن کارنامه کاری آنان است. در خصوص مشاوران رئیس محترم به چند نکته توجه کنید: 1-مشاورانی که بعد از برکناری از پست های اصلی انتخاب می شوند اصولا مهره های سوخته اند. 2-مشاورانی که در دو دوره کابینه ای متفاوت انتخاب می شوند به طریق اولی سوخته اند. 3- همه شاهدیم که برخی مشاوران برای برکناری اخویزادگان با همکاری برخی برادران خودمان تا چه حدی جانفشانی کرده اند بنابراین حکم مشاوره اینان بعضی وقت ها جدی نیست. 4- لطفا از مشاوران تراز اول بخواهید لیستی از مشورت های تخصصی و فوق تخصصی خود را طی 3 سال گذشته منتشر نمایند تا پرسنل موسسه اینگونه مثل نگارنده فکر نکنند. 5- اقای طالب اعلام نموده اند که من پس از بازنشستگی به تمام کارخانجات داروئی(اینجا که شد رازی داروئی حساب می شود) از جمله رازی نامه می نویسم و اعلام آمادگی می کنم برای مشاوره! یعنی چی؟ یعنی اینکه: برخی مشاوران فکر می کنند" خبری هست" و واقعا چیزی برای مشارکت تفکری دارند. و این خطرناک است برای مشاور و خطر آفرین برای فرد پذیرنده مشاوره.

ميرافضلي-ادامه پاسخ به كامنت قبلي

اين روال در موسسه رازي زياد جدي گرفته نمي شود و مشاوران بيشتر اوقات به طور صوري و بخصوص زماني كه نمي توانند پستي براي يك نفر در نظر بگيرند منصوب مي شوند. گاهي اين مشاوران آنقدر قدرت مي گيرند كه بر روي سر معاونان و رئيس سوار مي شوند و گاهي آنقدر بيهوده مي شوند كه بود و نبود آنها فرقي نمي كند. اميد مي رود رياست موسسه اين روال نابسامان را نيز بهبود ببخشد.

تبريك به مقدم پور

خواستم به آقاي دكتر مقدم پور تبريك بگم كه به هر جوري بود اين رئيس رو هم مثل اون رئيس در آغوش قرار دادند و موفق به اخذ پست شدند

جای خالی عزت نفس

مشاوران می بایست از عزت نفس و دانش و مهارت کافی برخوردار باشند تا خدای ناکرده در ورطه نابودی نیفتند و احیانا روسای دهن بین و وابسته را نیز با خود نکشانند. از آنجائیکه مشاوران معمولا از حلقه اول ارتباطات دوستانه انتخاب می گردند گاها خیلی تاثیرگذارند. صبیری مشاور همکار دوست همشهری و همفکر دلیمی بود ولی در بزنگاه جوابگوئی دلیمی در هر دو دنیا تنهاست. مثلا به فرد می گویند تو با مدرک عمومی ده سال واکسن تولید کردی چطور شد که 7-6سال رفتی خارجه با پول رازی با خانواده که یک پایان نامه تحصیلات تکمیلی را که دانشجویان برخی دانشگاه ها در ایران یکساله می گذرانند بگذرانی و با موفقیت هم گذراندی و .... حالا چند سالی است که خط واکسن بسته است و تو راه اندازی نمی کنی و پست و مقام هم که بهت داده اند... مشکل کجاست؟ گفتند با بلیط ایران ایر برو ... برای خرید ... بلیط گرفته ایم بعد گفت با ایران ایر نمی رم. با چی میری؟ با هواپيمائي امارات. پس بلیط گرفتیم بیا برو. نمی رم. چرا؟ کار دارم. آیا به جای تو کسی تو بخش هست که بره؟ بهیچ وجه مساله فوق تخصصیه و فقط من می توانم. خب.... نفر جدید حکم ریاست گرفت.

حفظ وحدت در رازی-1

پارامترهاي حاكم در دنيا از حالت سادگي خارج شده و جنگ ها ديگر تن به تن و رو در رو نيست. خواسته هاي افراد هم مشخص و رك نيست. و اگر سر سوزني از رئيس كم مهري ببينند راه خود را كج كرده و زودتر به سرمنزل مقصود مي رسند. دشمن هر كسي را يه جور حذف مي كند تا تخم تفرقه بكارد. يكي را كه دارو جديدي ساخته كه حتي امريكا هم نساخته مي گويند رفته فلان كشور خارجي اطلاعات توليد موسسه را فروخته. يكي را مي گويند مجوز صادر كرده براي واكسن سازي خصوصي و سهام داره چند نفري را مي گويند قرارداد توليد واكسن با كارخانه داروسازي... بسته و .... يكي را مي گويند اجناس مورد لزوم شركت خصوصي اش را از طريق رازي وارد مي كرده

حفظ وحدت در رازی-2

يكي را مي گوين مشاور ارشده و در آن واحد براي رازي و پاستور ام.ام. آر توليد مي كنه و نفر براي خريد خط مياره پيش رئيس و بعد از بازنشستگي اش خط سرخك بسته شد. يكي را مي گويند در كارخانه واكسن سازي خصوصي داره خط موسسه را راه اندازي مي كنه خلاصه به هركي يه جور مي بندن كه كار غير اخلاقي است. بايد حفظ وحدت سرلوحه كارمان باشد. درسته كه عملكرد اين افراد در نهايت سبب نابودي رازي ميشه ولي بالاخره براي صهيونيست ها كه كار نكردند براي جيب شخصي شان فعاليت كردند بنابراين هيچي در موقعيت فعلي بهتر از حفظ وحدت نيست.

مهره مار

آقاي دكتر ميرافضلي اين مهره مار كه كجاست كه تو جيب يكسري افراد هميشه يافت ميشه. آقاي دكتر مقدم پور با مهره مار خود هم در زمان دليمي تونست براي خودش جاه و مقام بگيره و الان هم با اون مهره قدكچي رو رام كرده. عابدي هم كه كه خدا براش رسوند هم زمان اخوي از برش رفت چند سال مسافرت خارجه و الان هم ببخشند كه يه كم دير شد يكسالي طول كشيد تا برسن دوباره به حوزه رياست. آقاي دكتر ميرافضلي اين مهره مار كجاست تا ما هم بريم بگيريم.

كارشناس

بد نيست به دست آورد جديد اسرائيليها در زمينه واكسن توجه كنيم كه در حاليكه ما در موسسه داريم منت مديران چندين و چند ساله را مي كشيم كه ترو خدا بزارين نيروهاي جوونتر بيان و بازم داريم التماس مي كنيم جناب آقاي دكتر قدكچي بجنب كه دنيا در حال پيشرفته و ما داريم هنوز گندكاريهاي زمان دليمي رو تميز مي كنيم اسرائيليها به موفقيتي دست يافتند كه بد نيست به اون يه نظري بياندازيم (لينك خبر سياسي است. با احترام آن را حذف كردم) شايد به خود بياييم و يه ذره بيشتر بجنبيم. واقعا جاي تاسف داره

يك معترض

اقای دکتر قدکچی بزودی خواهند فهمید با انتخاب دکتر مقدم پور چه اشتباه بزرگی را در موسسه صورت دادند. این عزیز بسیجی در سالهایی که همه در موسسه مشغول خدمت برای موسسه بودند و هیچکس خارج از این چارچوب کار نمیکرد و حتی حق ثبت دستاورد خودش را نداشت این شازده ... که ..... چندین موضوع متعلق به موسسه را به اسم خودش به ثبت رسانید که میتوانید برید در سایت سازمان ثبت اختراعات با نام ایشون این مسئله رو چک کنید و حالا هم سویه های موسسه را ایشان داره میبره بیرون با همکاری دوستان رفته سفر و استاد بسیجی نمونه برند شرکت دانش بنیان برای خودشون با اموال موسسه بزنند . دوستان می بینید این افراد که اینقدر برای موسسه سینه چاک میکردند حالا چطور این موسسه را به تاراج گذاشتند. فقط یک کم دیگه صبر کنین این مسئله را بطور واضح خواهید دید.

اقای دکتر میرافضلی لطفا این قدر حمایت نکنید دکتر مقدم پور فقط بلده برا دیگران حرف دراره این اقا از سهمیه بسیج با دوستان عزیزش فقط بره مکه بیاد بیچاره بسییجیان