جناب آقای دکتر اکبری...خسته نباشید!

در سنگر علم و دانش: در سال 1356 دیپلم طبیعی خود را به صورت متفرقه از آموزش و پرورش کرج دریافت و در سال 1357 وارد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران گردید که پس از گذراندن یک ترم مقارن با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دانشکده به مدت 3 سال تعطیل گردید. با بازگشایی دانشکده در سال 1360 تحصیل خود را ازسر گرفته و در سال 1366 موفق به دریافت دانشنامه دکترای دامپزشکی از این دانشکده شد. 

چریک پیر: ایشان در اسفندماه 1359 به عنوان یکی از مدرسین گروهان کماندویی جانبازان انقلاب اسلامی تحت پوشش لشکر 16 زرهی قزوین به جبهه اعزام و گروهان مذکور در منطقه حمیدیه و سوسنگرد مستقر گردید. وی در عملیاتهای طراح 1 و طراح 2 شرکت نمود.

 ایشان در هشتم شهریور 1360 در عملیات کرخه نور که با عقب نشینی سپاه دشمن تا پشت کرخه کور همراه بود، با ترکش خمپاره دشمن از ناحیه دست و پای چپ مجروح و به اهواز منتقل گردید. پس از جراحی اولیه در اهواز وی را به بیمارستان شهید چمران شیراز منتقل و تحت جراحی قرار دادند که پس از بهبودی نسبی در تاریخ 1360/7/17 از بیمارستان مرخص گردیدند.

در سنگر موسسه رازی : در سال 1363 ایشان به موسسه تحقیقات واکسن و سرمسازی رازی منتقل و در بخش تحقیق جانوران سمی و تولید سم و سرم مشغول به کار گردید. در چند سال اولیه او تحت تعلیم مرحوم دکتر لطیفی و مهندس طباطبائی به مطالعه جانوران سمی، و یادگیری امور مربوط به جانوران سمی، آزمایشهای بیولوژیک، کنترل بیولوژیک سموم و پادزهرهای درمانی پرداخت. در این خصوص از دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی، فارکوپه های معتبر، نوشته ها، اسناد و دستورالعمل های بخش در انجام امور بخش بهره کافی و وافی برد و همچنین از تجربیات مرحوم دکتر لطیفی، دکتر فرزان پی، مهندس طباطبائی و سایر کارکنان و تکنسین های ماهر بخش استفاده نمود.

منازل سازمانی موسسه رازی- سال 1365- آقای دکتر اکبری و دو فرزند ایشان

ایشان در سال 1369 به درخواست مدیریت موسسه تصدی معاونت امور اداری و مالی را به عهده گرفت و تا سال 1372 در این موقعیت به فعالیت مشغول بود . اهم اموری که در این چند سال انجام شد و باعث ایجاد تحول خوبی شد عبارت بودند از خرید مواد اولیه به خصوص شیشه آلات و وسایل بسته بندی (که در آن زمان معضل بزرگی برای موسسه بود)، از طریق دریافت وام از دولت و تهیه ارز که این خریدها بنا به اذعان تعداد زیادی از همکاران وقت، کم سابقه و بعضا بی سابقه بود. کامپیوتری نمودن حقوق و دستمزد که از اواخر سال 1369 با تلاش و کوشش همکاران مالی انجام گرفت. مکانیزه نمودن حضور و غیاب پرسنل موسسه، تنظیم و بهینه نمودن صدور به موقع احکام، گروه و پایه، بهره برداری علی السویه امور اداری و رفاهی و پرداخت مزایا بر اساس عملکرد کارکنان و غیره.

بخش جانوران سمی و تهیه سم و سرم: در سال 1370 با استعفای مرحوم دکتر لطیفی مسئولیت بخش جانوران سمی و تهیه سم و سرم را نیز همزمان با اداره معاونت اداری مالی پذیرفتند که فرصتی پیش آمد تا با ارائه طرح های تحقیقاتی جدید، بکارگیری روشهای به روز و موثر آزمایشگاهی، راه اندازی آزمایشهای فیزیکوشیمیایی حین تولید در بخش و  مطالعه روشهای به روز ایمن سازی حیوانات به موفقیت های خوبی دست پیدا کنند.

بخش جانوران سمی- سال 1375

 

بخش جانوران سمی- سال 1382

از طرفی در راستای تبادل تجربیات علمی و بررسی روش های نوین در صنعت تولید پادزهر، سال 1372 ایشان به همراه آقای مهندس طباطبائی یک بازدید دو هفته ای از انستیتو پاستور کشور تونس داشتند. این موسسه که در جوار کشورهای اروپائی واقع شده و دارای ارتباط خوبی با آن کشورها بود، در خصوص مطالعه زهر و فراکسیون های آن و همچنین تولید پادزهرهای درمانی پیشرفت های خوبی داشت. بازدید و الگوبرداری از روشهای به روزتر و انواع دستگاه آنالیز زهر از جمله انواع ستون های کروماتوگرافی، HPLC، FPLC، الکتروفورزهای پیشرفته و سایر تجهیزات آزمایشگاهی جدید و پیشرفته در تحول و بهینه نمودن بسیاری از فرآیندها، دستورالعمل ها و امور بخش جانوران سمی تاثیر بسزایی داشت . پیامد این سفر، تهیه زهرهای خالص و آنالیز آنها، استفاده از ادجوانت ها، بهینه نمودن نسبت زهرهای مورد استفاده، بهینه کردن پروتکل های تهیه آنتی ژن و ایمن سازی بود که باعث افزایش قابل ملاحظه در قدرت خنثی کنندگی پادزهرهای درمانی موسسه شد.

مطالعه عقربهای جنوب ایران: در سال 1373تا 1375 طرح تحقیقاتی مطالعه عقربهای جنوب ایران که از پراکندگی و فراوانی زیادی برخوردار بودند ارائه و انجام شد و بیش از 50 کانون صید انبوه عقرب شناسائی شد. ایشان با آموزش به صیادان محلی، از عقربهای مهم مثل آندروکتونوس کراسیکودا و همی سکورپیوس لپتوروس (گادیم) که سالانه کمتر از 1000 عدد از هر کدام صید می شد، بیش از 5000 عقرب آندروکتونوس و بیش از 30000 عقرب گادیم در سال صید و به موسسه تحویل گردید. بنابراین با استفاده از زهر با کیفیت و کافی همراه با ادجوانت موثر، کیفیت پادزهر های عقرب ساخت موسسه به بیش از 10 برابر افزایش یافت تا پادزهر مورد نیاز کشور تامین گردید. قابل ذکر است که در اوایل دهه هفتاد کشور ایران سالانه به 50 هزار آمپول پادزهر عقرب نیاز داشت که موسسه قادر به تولید حداکثر 12 هزار آمپول در سال بود. بنابراین سالانه 30 تا 40 هزار آمپول پادزهر عقرب از خارج خریداری می شد که تاثیر درمانی مناسبی برای مصدومین نداشت. لذا با تهیه 50 هزار آمپول پادزهر عقرب از سال 1375 خریداری این پادزهر از خارج قطع گردید و موسسه توانست سالانه 50 هزار آمپول ضد عقرب زدگی به وزارت بهداشت تحویل دهد.

 پادزهر ضد مارگزیدگی

برنامه ایشان در پادزهر ضد مارگزیدگی نیز به همین منوال بود. بهبود قابل ملاحظه ای در کمیت و کیفیت پادزهر مار حاصل شد. به طوری که پروتکل ایمن سازی از 10 تا 12 تزریق در هر دوره به 5 تزریق و مقدار زهر مصرفی در آنتی ژن مار از 220 میلی گرم به 70 میلی گرم و تعداد اسب ها از 250 راس به 150 راس تقلیل پیدا نمود.

تجهیز بخش جانوران سمی به لیوفلیزاتور جدید، سانتریفیوژ با دور بالا و یخچالدار، میکروسکوپ و استریو میکروسکوپ، ستون های ژل کروماتوگرافی (که با طراحی ایشان و همکاری بخش فنی موسسه تهیه گردید)، انواع پمپ های پرستالتیک، دستگاه فرکشن کالکتر، فور صنعتی، لامینار آزمایشگاهی و انواع مواد شیمیائی نیز از دیگر فعالیت های ایشان می باشد.

ایشان طرح تحقیقاتی ملی بررسی فون عقرب های ایران را در اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80  بمدت بیش از 10 سال کار در طی بیش از 70 ماموریت سخت و طاقت فرسا، به طور منظم بررسی و مطالعه نموده و پراکندگی و فراوانی عقربهای هر استان را مشخص و گزارش نمودند.

تاسیس بخش عقرب شناسی شعبه اهواز

با کمک و همراهی وی در سال 1370 بخش عقرب شناسی شعبه اهواز با آموزش کارکنان علاقمند آن شعبه تاسیس شد. این آزمایشگاه پیشرفت خوبی در مطالعه عقرب و زهرگیری داشت به طوریکه بیش از 10 سال است که صیادان محلی عقربهای صید شده را به شعبه تحویل داده و زهر آنها پس از استحصال جهت ساخت پادزهر ضدعقرب زدگی به موسسه ارسال می گردد.

بخش ایمن سازی و تولید پلاسما

ایشان از سال 1380 سرپرستی بخش ایمن سازی و تولید پلاسما را پذیرفتند و تهیه اسب های جوان، سالم و جایگزینی آنها با اسب های فرسوده در دوره های منظم، کنترل دائم بهداشت اسب های سرم دهنده بر اساس پروتکل های سازمان بهداشت جهانی، قرنطینه نمودن حیوانات جدیدالورود، انجام منظم تست های مالئین، واکسیناسیون کزاز و شاربن تحت نظارت سازمان دامپزشکی، مطالعه میزان فاکتورهای خونی در پلاسماگیری از اسبها و بخصوص طراحی، پیگیری و تکمیل پروژه تولید پلاسمای هایپرایمن در ایستگاه کردان جزء فعالیتهای مهم وی در این بخش بود.

در سال 1384 ایشان به مدت 2 هفته از موسسه بوتانتان برزیل که در ساخت پادزهرهای درمانی سابقه یکصد ساله دارد بازدید نمود و از نحوه ایمن سازی و تولید پلاسما و پادزهر آن موسسه بازدید به عمل آورد. در اکثر مراحل تولید از جمله نگهداری جانوران سمی، استحصال زهر، ایمن سازی و تولید پلاسما موسسه رازی با آنها مطابقت داشت و حتی جلوتر و پیشرفته تر بود ولی در تصفیه و خالص سازی پلاسما، آنها پیشرفت خوبی داشتند و در کنار استفاده از فضاهای تمیز، از تجهیزاتی همچون سپراتور و فیلترهای تانجنیکال استفاده می شد.

ایشان از سال 1382-1384 مجددا به عنوان معاون اداری مالی برگزیده و از سال 1389-1392 عهده دار معاونت تولید موسسه بودند.

ریاست شورای نمایندگان هیئت علمی و همتراز

جناب دکتر اکبری در کنار فعالیتهای علمی و تحقیقاتی و اداری از فعالیتهای اجتماعی و عمومی نیز غافل نبودند. ایشان از همکاران فعال شورای نمایندگان هیئت علمی و همتراز موسسه بودند و در سال 1380 تا 1384 ریاست این شورا را بر عهده داشتند. بعد از آن نیز در کسوتهای مدیریتی همواره با شورای نماینگان رابطه بسیار خوبی داشتند.

طرح پایلوت تولید پادزهر عقرب در استان خوزستان

در راستای اجرای مصوبات دولت، طرح پایلوت تولید پادزهر عقرب در استان خوزستان (که دارای رتبه نخست عقرب زدگی در کشور میباشد) در سال 1389 به ایشان محول شد. نامبرده با طراحی ساختمان های مورد نیاز در سایت حمیدیه، طرح تولید پلاسمای هایپر ایمن عقرب زدگی را با ارائه آموزشهای لازم به همکاران شعبه اجرا نمودند.

از طرح ها و اقدامات ماندگار ایشان، ایده پادزهرهای منطقه ای میباشد که در زمان تصدی معاونت تولید، با پیگیری های ویژه و برگزاری جلسات متعدد با وزارت بهداشت موفق به دریافت مجوز تولید پادزهر پنتاوالان مار در فاز اول این برنامه شدند که نتیجه آن افزایش تولید 10000 آمپول در سال 92 و 20000 آمپول پادزهر مار در سال 93 می باشد. یکی از مزیتهای بارز این طرح، افزایش درآمد حاصل از فروش 30000 آمپول پادزهر فوق به میزان 21000000000 ریال (دو میلیارد و صد میلیون تومان) طی دو سال، بدون حتی یک ریال هزینه می باشد.

از طرح ها و برنامه های دردست اقدام ایشان طرح بررسی فیلوژنتیکی مارهای ایران با همکاری دانشگاه، استفاده از تکنیک الایزا جهت تعیین میزان آنتی بادی موجود در پلاسمای اسبهای مورد استفاده در تولید پادزهر عقرب و بررسی به روز نمودن روش تهیه پلاسمای هایپرایمن با اجرای  طرح استفاده از دستگاه پلاسمافرزیس در خونگیری از اسبهای سرم دهنده است.

ایشان پس از 4 سال تصدی معاونت تولید در موسسه رازی، هم اکنون با سمت رئیس بخش جانوران سمی و تهیه پادزهر و مشاور رئیس موسسه وبا 39 سال سابقه کار وخدمت به جامعه بهداشتی کشور بازنشست شده اند.

کوهنوردی

یکی از زمینه های مورد علاقه ایشان ورزش کوهنوردی است. ایشان قریب به چهل سال در این رشته فعالیت کرده و گروه کوهنودری موسسه رازی را نیز ایشان راه اندازی کرد. ایشان در قالب این گروه یا به صورت مستقل تقریبا تمامی قلل مرتفع و کوههای ایران را پیموده و در این زمینه نیز دارای تجربیان دست اولی است.

کوه نوردی امام زاده داود- سال 1358

کوه نوردی سبلان- سال 1381

در پایان لازم به ذکر است که تمامی پیشرفتها، افزایش کیفیتها و به روز شدنها با همکاری همه همکاران ایشان در خط تولید پادزهر انجام شد که شاید، نبود حتی یک کمک تکنسین می توانست در این راستا خللی بزرگ ایجاد نماید. درخصوص اجرای تحقیقات در زمینه های زهر، پادزهر، جانوران سمی، کنترل کیفیت و... آقایان دکتر زارع، دکتر محمدپور، دکتر ذوالفقاریان، مهندس گودرزی مهندس هدایت، مهندس ربیعی و... بطور قطع همراه و یاور برنامه های ایشان بودند.

/ 0 نظر / 461 بازدید