نمیتوانم مخفی کنم: مخالفم!

نمی توانم نظر خود را مخفی کنم. مدیریت فنی موسسه از حساسترین و تخصصی ترین مدیریتهای موسسه و شاید بتوانم بگویم تخصصی ترین آنهاست و حتما باید یک فرد کاملا متخصص درامور فنی، مسئولیت انجا را بر عهده گیرد.شکست و عدم موفقیت مدیران قبلی این بخش که (واقعا هیچیک لایق این سمت نبودند) در به جلو راندن موسسه و وجود مشکلات متعدد این مدیریت مهم از نظر استقرار قوانین GMP بر هیچکس پوشیده نیست.توقع می رفت که بخش فنی در ده سال اخیر بتواند قابلیت استقرار تکنولوژیهای فنی مرتبط با GMP را بیابد ولی این اتفاق مهم رخ نداد و به نظ من وقتی یک عضو بدن خوب عمل نمی کند باید به وجود مشکلاتی در مغز سیستم شک کرد. با این اوصاف ناتوانی های فعلی در بخش فنی بیش از آنکه ناشی از نیروی کارآمد و فنی زبده در بخش میانی و عملیاتی آن باشد ناشی از به روز نبودن دانش مدیران ارشد آن و عدم توجه به اصل توانمند سازی پرسنل بر اساس نیازهای روزمره آن بخش بوده است. تصدی جناب دکتر هاشم زاده بر بخش فنی مثل آن است که ایشان مسئولیت بخش بسیار تخصصی سل را بر عهده بگیرد. آیا درست است دانشمند بزرگی مثل دکتر مصوری را از ریاست بخش سل دور کنیم و از جناب دکتر هاشم زاده در این بخش استفادهکنیم. قطعا خیر. به همین نحو مدیریت جناب آقای دکتر هاشم زاده بر بخش فنی در زمانی که در این بخش متخصصین و مهندسینی به مراتب شایسته تر و قویتر از ایشان حضور دارند  اصلا به صلاح نیست. مدیریت فنی از یک دید دیگر نیز دارای اهمیت زیادی است. این بخش به خاطر اتفاقات اخیر بسیار آسیب دیده و رنجور است و حضور چند ماهه آقای مهندس حاتمی نیز ترمیمی بر این زخمها و ناراحتی ها نبوده است.با این اوصاف حتما باید مدیری بزرگ و کاملا مسلط به امور به طور تمام وقت بر  راس آن قرار گیرد. از انجا که جناب آقای دکتر هاشم زاده هنوز دانشجوی بیماریهای طیور هستند و پایان نامه خود را دفاع نکرده اند قطعا قادر نیستند به طور تمام وقت در این قسمت فعالیت نمایند. یک نکته دیگر نیز حسن سابقه قبلی است که البته ایشان سابقه ای در اداره مدیریت فنی ندارند و آن سابقه ای که به خاطر تصدی ایشان بر مدیریت سیستم کیفیت قبلی(و تضمین کیفیت فعلی ) وجود دارد را نمی توان سابقه عملی مدیریت بر این بخش به حساب آورد و به علاوه آن سابقه، اصلا سابقه خوب و قابل دفاعی نیست زیرا برخی از پر اشکالترین خطاهای فنی موسسه در آن زمان توسط ایشان و مسئولیت مستقیم ایشان اتخاذ شده که هنوز نیز موسسه از تبعات آن در رنج و عذاب است( مثل تاسیسات مرکزی یا ساختمانهای شرم آور نیمه تمام).

صحبتی با جناب آقای دکتر قدکچی: با احترام زیاد از جنابعالی درخواست می کنم در باره این تصمیم تجدید نظر فرمائید. اگر به موسسه یا دکتر هاشم زاده رحم نمی کنید به خودتان رحم کنید زیرا شما باید بهترین و شایسته ترین افراد را برای هر منصبی انتخاب فرمائید و یقین بدانید که این انتخاب، انتخاب یک فرد اصلاح و کاملا شایسته نیست.امیدوارم به این پیشنهاد بیش از پیشنهادات دیگر توجه فرمائید.

و اما صحبتی با جناب آقای دکتر هاشم زاده: توجه جنابعالی را به حدیثی بسیار زیبا از امام جعفر صادق(ع) جلب میکنم.امام صادق علیه السلام در حدیثی گران سنگ، قاضیان را به چهار دسته تقسیم می کند:

قاضیان چهارگونه اند؛ سه صنف از ایشان در دوزخند و یکی در بهشت:

1. مردی که به ستم قضاوت کند و بداند که جور کرده و به ناحق حکم داده، در آتش است؛

2. مردی که به ستم رأی داده و نداند که جور است، او نیز در آتش است؛

3. مردی که ندانسته، حکم درست و حق صادر کند، او نیز در دوزخ است؛

4. مردی که به حق حکم کرده و می داند که حق است، پاداش او بهشت است.

این حدیث به خوبی جایگاه و اهمیت علم و دانش و تخصص در امور را نشان می دهد. جایگاه یک مدیر ارشد جایگاه یک قاضی است که باید در باره امور مهم قضاوت و تصمیم گیری کند. شما را پرهیز می دهم که جزو سه طایفه اول این حدیث نباشید. اگر به موسسه رحم نمی کنید لا اقل به خودتان رحم کنید.شما در زمان تصدی بر پست معاونت سیستم کیفیت علی رغم داشتم امکانات وسیع مادی، بودجه فراوان برای بازسازی و حمایت کامل و همه جانبه رئیس وقت موسسه جناب آقای دکتر اخویزادگان حتی نتوانستید یک متر فضای تمیز در موسسه رازی ایجاد کنید. واقعا نمی دانم شما با چه رویی و با استناد به چه سابقه مثبتی تصمیم به تصدی بر پست مدیریت فنی گرفته اید؟ بدانید که شما اگر در این مسند به حق و درستی نیز حکم کنید راهی به سوی نجات نخواهید یافت. کسانی که شما را به این سو راندند دوستان شما نبودند و نیستند و اگر از ایشان نپرهیزید روزی دستهای خود را به نشانه پشیمانی خواهید گزید و خواهید گفت ایکاش فلانی را به دوستی انتخاب نمی کردم.

و اما سخن پایانی: ای مومنین! شما را از خشم خدای بزرگ و آتشی که سراپرده هایش آسمان و زمین را در بر می گیرد پرهیز می دهم. امام علی فرمود:...کسی که درباره دو درهم به غیر آنچه خدا فرموده حکم کند، کافر است...کفر و ایمان همچون شمشیری تیز و مویی نازک بر فراز جهنم و بهشت است. هر تصمیم درست شما را به سو بهشت و هر تصمیم نادرست بخصوص در آن تصمیماتی که اموال بیت المال در معرض نابودی و تلف قرار می گیرد  شما را به وی بجهنم پرتاب می کند. ای گروه مومنین! به شاخه های طوبی که از اسمان به سوی زمین آویزان شده بیاویزید و خود را نجات دهید.

رحمت و سلام خدا بر آن کس که سخن حق را شنید و از آن تبعیت کرد

/ 12 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رکورد گینس در کند ترین آهنگ تغییر کابینه

در هيچ دوره اي از تغييرات مديريتي اينگونه كه رييس محترم عمل كردند عمل نشد. ايشان معتقدند بمانيم تا كابينه قبلي خود بروند. شانس آورديم مجبور نشديم براي سفر حج صبيري يكسال صبر كنيم. بالاخره رفت. بچه هاي فني غيرت نشان دادند كه اين مساله مزيد بر بي اطلاعي حاتم وند از امور فني شد. رييس با مشورت عابدي كه وام دار هاشم زاده بود، وي را منصوب به سرپرستي امور فني كرد. حالا رييس صببر مي كند تا حاتم وند در معادلات بازنشستگي يا ماندن با شرايط رييس يكي را انتخاب كند و برود تا پست برنامه ريزي و پشتيباني خالي شود مثلا اكبري چند ماهي برود تا اگر صلاح دانست بعد از 35 سال بارنشسته شود. مي ماند طالب و توليد. طالب كه طاقت ندارد بگويند چرا 33سال معاون و قايم مقام بودي و 1سانت فضاي تميز نداريم و 90%فراورده ها دي.ام.اف ندارند. بنابراين جايش را بعد از 35 سال با غرور و سربلندي تقديم به هاشم زاده كند و فني هم برود زير نظر تضمين كيفيت. براي توليد هم كياني زاده يا ابراهيمي خوب هستند. و پايكاري هم كه در توديع استاد خوبش دليمي فهميد بايد استعفا دهد، بعد از 4دوره معاونت مي رود تا طرقي بيايد و يا عابدي بيايد و اما مي ماند حوزه و ....

کارشناس

جناب دکتر میرافضلی با سلام چند سوال : 1- از نظر شما در حال حاضر بهترین گزینه برای مدیریت فنی کیست ؟ 2- اگر این پیشنهاد بجای دکتر هاشم زاده به شما میشد پاسخ شما چه بود آیا بازهم تخصص را مطرح میکردید یا اینکه تمامی موضوعات تخصص و لیاقت افراد فراموش میشد و .... دکتر عزیز شما که شرع را میشناسید محاکمه و نقد افراد در محیط عمومی همچون اینترنت بدون حضور آنها با کدام اصل شرعی تناسب دارد ما که نمیدانیم شما بگویید

همکار

جناب آقای دکتر میر افضلی باعرض سلام وادب نحوه اظهار نظر جنابعالی ظاهرا حکایت ازتسلط بر تمام امور موسسه دارد لذا مزید امتنان خواهد بود که اولا:از کلی گوئی گذر نموده و نظرتان را در باره فرد اصلح با ذکر نام اعلام نمائید چرا که بیان مطالبی که فرمودید از واضحات است و جمع شدن آن در یک فرد متعهد و با تفکرجهادی ودارای جمیع تخصصهای مد نظر بحث های تئوریک تقریبا کمیاب تر از هر چیز ی است بنابر این منتظر اعلام اسامی گزینه های مورد نظرتان با ذکر شایستگی های آنان هستیم ثانیا:انتقاد از افراد در محیطی عمومی بدون احاطه کامل و جامع از محدودیت های تاثیر گذار در زمان وقوع یک اتفاق و یا احیانا کم کاری مسئولین بعدی در ادامه یک روندبدون مناظره متقابل بافرد مورد اشاره بنظر غیر اخلاقی میباشد چرا که ایراد گرفتن از هر عملی از کنار گود بسیار ساده و بدیهی است. ثالثا: ذکر تعدادی از کارهای شاخص جنابعالی جهت مزید اطلاع خارج از لطف نیست

کارشناس از مشهد-1

دکتر میرافضلی جسارت شما قابل تحسین است. کاش ریاست موسسه نگاهی به مشکلات اساسی بیندازند و ریشه ی مشکلات را بیابند . در بعضی بخشها و شعب پتانسیل کافی و بسیار خوبی از نظر امکانات و توان علمی موجود است اما به دلیل حاشیه ها و مشکلات شخصی از این توان استفاده نمی شود. در واقع مشکل اصلی عدم روابط درست بین افراد است. عده ای همیشه باید فرمانفرما باشند و عده ای محکوم به فرمانبری. کاش این تابو شکسته شود و سنت شکنی شود. در بعضی موارد اگر دکتر قدکچی چشمشان را بر روی روابط دوستانه ببندند و شخصی بیطرف و مدیر را بگمارند مشکلات حل می شود. این اوضاع در مشهد نمود واقعی دارد. هنوز ریاست جدید شعبه رسما معرفی نشده گروههای مخالف شکل گرفته اند.

کارشناس از مشهد 2

مشکل مشهد جناح بندی های غیر کاری است و به همین دلیل هرز انرژی وجود دارد. مدیریت با اجرای پروتکل و sop و آمار نمی شود. فقط نام مدیر عوض می شود و گرنه همان اصول و همان روش. مشهد مدیر مخلص می خواهد نه معیارهایی مانند دانشیاری و دوستی و هم رشته بودن با ایشان و مهارت در تنظیم تبصره ها و !!! مشهد نیاز به تلطیف روابط انسانی دارد نه اجرای بندها و تبصره ها!! کاش ریاست محترم الویت کاری در مشهد را احیای کرامت انسانها بگذارند. مدیری را بگذارند که مشکل شخصی با افراد نداشته باشد و فاقد پیش داوری و متاثر از گذشته و شاید از خارج شعبه. انشالله خدا به دکتر قدکچی توان بدهد با این همه توقعات.

میرافضلی

پاسخ به سوال دوست عزیزم:پاسخها: 1- اینکه ما در موضوعات مختلف اظهار نظر می کنیم به معنی تسلط قوی بر همه امور نیست. بنده در خصوص برخی موارد دارای اطلاعات، در برخی نقاط دیتا و برخی نقاط دانش هستم. آنچه می بینید آنچیزی است که در این چند حوزه قرار می گیرد و الا اگر می خواستیم به ندانسته های خود اشاره کنیم باید صد تا وبلاگ راه می انداختیم!!! نکته دیگر اشاره به نام اشخاص است. این کار صرفا برای در امان مانده "همه" از حوزه خطاب مقالات است. به علاوه ما فقط عملکرد افراد را مورد نقد قرار می دهیم و اصلا کاری به شخصیت آنها نداریم. اگر جایی غیر از این بوده بفرمائید تا اصلاح کنیم. در خصوص انتخاب افراد نیز ما قبلا نوشتیم که بهتر است ریاست موسسه شایسته سالاری را روش خودیش قرار دهد و برای آن نیز تعریف عملی ارائه دادیم. هر کس از آن مکانیسم بیرون آمد مورد تائید ما نیز هست.در خصوص نظر ثانی شما باز هم تاکید می کنم که ما صرفا عملکرد افراد را مورد تقد قرار داده ایم و این اصلا غیر اخلاقی نیست. غیر اخلاقی این است که ما وارد حوزه مسایل شخصی افراد شویم. در خصوص نبود شرایط مناظره نیز ما مقصر نیستیم. در اینجا مطلبی نوشته یم و ه

ر. پرديس

ايراداتي اساسي درباره مونوريل ( حرارت مركزي موسسه) با سلام خدمت دكتر مير افضلي و كساني كه حيات موسسه برايشان مهم است لازم مي دانم مجددا و بدينوسيله اعتراض و برائت خود را به عنوان يكي از مهندسين بخش فني اعلان نمايم تا فرداي روزگار مرا چون مسيح (ع) به جرم ديگران محكوم نكنند. چه، تشويق براي يك نفر است و تنبيه براي همه ( قانون نظامي) هر چند تخصص بنده برق است، ولي تعاملات و تشابهات زيادي با رشته مكانيك موجود است. به علاوه حتي ذهن يك كودك دبستاني هم قادر به درك معضلات اين طرح است. بارزترين زشتي اين طرح آن است كه موسسه را مانند يك پالايشگاه نموده است.

ر. پرديس

اگر اين تاسيسات براي انتقال حرارت به بخش ها در نظر گرفته شده باشد، با وجود سرماي شديد در زمستان، كاهش فشار گاز در زمستان و حتي قطعي گاز، مسافت چندين هزار متري لوله هاي انتقال بخار و با لحاظ سرمايي كه بواسطه سايه فكني درختان موجود مي شود، متوجه مي شويم كه قوي ترين عايق كاريها هم نمي توانند حرارت لازم را انتقال دهند. يعني حتي ممكن است به جاي بخار داغ در ماوراي خطوط انتقال، آب سرد تحويل داده شود! همين الان هم اگر در اتاق كارتان احساس سرما مي كنيد، كافي است تا چند دقيقه اي روي كانال هاي انتقال حرارت موسسه بايستيد! تا بفهميد چقدر انرژي در خطوط انتقال تلف مي شود. در جهاني كه كشورهاي مترقي ( مانند اسكانديناوي) خودروهاي بدون سوخت فسيلي مي سازند و از انرژي زمين گرمايي براي گرمايش خانه ها و توليد برق بهره مي گيرند، اين طرح ضد انساني و خيانت به محيط زيست به نظر مي رسد. به نظر اين حقير بهتر بود سيستم حرارت نيمه متمركز ( زوم بندي شده) اجرا مي شد يا آن كه به يمن وجود گاز شهري، براي هر بخش دستگاه بخار ساز جداگانه براي مقاصد استريليزاسيون و آبگرمكن هاي صنعتي براي نظافت عمومي تعبيه مي شدند.

ر. پرديس

اما طراحان اين طرح به وقاحت اين طرح تا اينجا نيز بسنده نكردند. دو طرح ديگر نيز بر آن افزودند: برودت مركزي و ام سي ايچ پي. برودت مركزي يعني براي فصول حاره ( خرداد تا مهرماه) برودت در يك نقطه مركزي توليد شود. چيزي مانند كولر گازي. يك كولر گازي براي يك اتاق كوچك تا حدود 10 آمپر برق مصرف مي كند. با آن همه سطح مسكوني موسسه و با سهل انگاري در مصرف انرژي در موسسه، به نظر مي رسد براي برقرساني به چنين طرحي بايد تمام برق نيروگاه فرديس را يكسره به موسسه اختصاص داد! طرح ضميمه شده ديگر استفاده از بخار اضافي (!) در فصل تابستان براي توليد برق است. من نمي دانم اين فكر (بوق)‌ به ذهن كدامين يك از آنها خطور كرده است. اولا چنين مولدي بسيار گران قيمت و كاركردن با آن بسيار خطرناكتر از ديزل است. وانگهي، من در نيروگاه فرديس شاهد بودم به علت چگالش بخار داغ، قطرات آب باعث سوراخ شدن پره مولد شده بوند كه خسارت چند صد ميليوني توماني به بار آورده بود و ...

ر. پرديس

مهمتر اين كه توليد برق در مقياس كوچك اصلا به صلاح نيست. مثلا هيچ شخصي با وجود برق شهري از موتور برق استفاده نمي كند. به علاوه، استخدام اپراتور براي مولد بخار داستاني است. اين طرح يكي از سوتي هاي مهندسين پر مدعاي بخش فني است. اميد است مجالي حاصل شود تا سوتي هاي فراواني كه مدارك آن در اختيار بنده هستند منتشر شوند. با آرزوي تحقق نهي از منكر رضا پرديس