دنیای پرآشوب یک هیئت علمی مجنون

جناب دکتر میرافضلی سلام
نوشته ی زیر را اگر خواستید در سایتتان بگذارید شاید هم عنوانش بشه "دنیای پرآشوب یک هیئت علمی مجنون "
ارادتمند
کودک درون یک محقق موسسه رازی
من یک محققم، ابزار من ذهن من است که آموزش دیده و تخصص یافته که طرح بدهد، مسئله حل کند، سوال کند، جواب بیابد و رفع مشکل نماید. اما ذهن من درگیر است. نه درگیر چیزی که بابت آن به من حقوق می دهند درگیریک عالمه سوال.
چرا باید به خاطر کنگره رفتن و مقاله دادن توبیخ شوم؟ چرا با اینکه من گرانت دارم بودجه اش برای طرح من به شعبه واریز می شود نتوانم یک ریال آنرا هزینه کنم؟   
چرا باید هر نامه ای که نیروی خدماتی موسسه برای ...  در رابطه با من یا درخواستهای من را می برد ایشان با عصبانیت تکانی بخورند و بگویند باشد تا تکلیفش مشخص شود؟ چرا باید پایم را که وارد موسسه می گذارم حس کنم که  یک ضعیفه هستم؟ و چرا ذهنم قبول نمی کند که من ضعیفم؟ چرا نیروی خدماتی موسسه ماه به ماه سطل زباله ی اتاقم را خالی نمی کند یا اتاقم را گردگیری نمی کند؟
من یک محققم یک نیروی هیئت علمی با 17 سال سابقه ی کار در موسسه، یک زنم یک انسان اما چرا من که خارج می روم بدون همسرم به من می گویند چه جوری شوهرت اجازه داد؟ بعد ..... می گوید رفتی خوشگذرونی؟ چرا این حرفها را می گویند؟ مگر غیر از کاری که که من در خارج انجام میدهم انجام می دهند؟ چه جوری خوش می گذرونند؟
من یک نیروی هیئت علمی ام تمام وقتم را صرف نوشتن و کار کرده ام  و از گروههایی که فقط حدس و گمان می زنند یا فقط دنبال نشانه های تغییر می گردند گریزانم. باید سوژه بدهی وگرنه مثل من سوژه می شوی.
اصلا مفتخوری یعنی چِه؟ چرا به من گفتند مفتخور؟ چرا ..... همیشه اصرار می کند بنده باید از بقیه عذر بخوام؟ چرا وادارم کرد که چون یکی باعث آلودگی بروسلا و درگیری تب مالت خودش و دو نفر دیگه شد من از اونا عذر بخوام؟ چرا چون دیگه خواسته ی .... و عذرخواهی را قبول نکردم من را از بخش منتقل کردند؟ چرا باید مسئول ..... فرم عدم انطباق برایم پر کند؟ شاید شبیه واکسنهایی بودم که خراب بودند که باید توی فاضلاب بریزند؟
چرا به دانشجوهایی که با معرفی اساتید دانشگاه به موسسه می آن میگن نرو پیشش پشیمون می شی؟ چرا درخواستهایشان، نامه هایشان گم می شود؟ چرا فقط طرح من گم می شود؟
هیئت علمی ام اما ذهنم مثل یک بچه ی کنجکاو همه اش سوال می کند؟ دیگه نمی تونم کودک درونم را محبوس کنم و بهش بگم هیس کسی نفهمه بده. این سوالو نکن.
راستی چرا .... به من گفت دروغگو؟ چون بهش گفتم شما از این ور میزتون خبر ندارید؟
چرا سرم داد زد؟ چرا هر وقت باهاش صحبت می کردم دستاش می لرزید؟
چرا وقتی ..... اشتباه کرده بود و همه جا گفته بود چکهایش برگشت خورده رفته خارج و بعد فهمیدن اشتباه کردن و خواستم عضویتم را لغو کنم پولم را نمی دادن؟ به .... گفتم گفت به من ربطی نداره؟ مگر این اتفاقا توی این موسسه نمی افتد؟ چرا مجبور شدم برم دادگاه برای طرح شکایت؟ چرا مسئول .... چک تصفیه حساب را پرت کرد جلوم؟ من که شکایت نکرده بودم. فقط رفتم پرس و جو ؟
چرا در ساعت غیر اداری به من زنگ بزنند که بیا حراست از حراست حصارک اومدند؟ چرا من که نیومدم داد و بیداد راه انداختند که حالا خیلی پررو شدی؟
چرا دکتر دلیمی قول راه اندازی آزمایشگاه پیشنهادی را جلوی همه اعلام کرد اما همه بعد خندیدند گفتند حال یک چیزی گفته؟ چرا من که آزمایشگاه را پیشنهاد دادم اون چند بار هم اتفاقی نیفتاد از معاونت موسسه که پیگیری می کردم آخرین بار گفتند وقتم را گرفتی؟ من که بخیل نیستم چرا همکار من آزمایشگاه دیگری مشابه همین پیشنهاد را داد و..... راست میگن موافقت شده؟
چرا طرح که دادم گفتند ادعای کذب کردی و با افتخار 5-6 نفر امضا کردند و گفتند که دیگه وقت ما را نگیری؟ پرسیدم چرا؟ گفتند می خواستیم حالت را بگیریم؟ چرا؟ اصلا حالگیری یعنی چی؟ جزو وظایف ......... است؟
چرا حال نمی پرسند؟ چرا حال می گیرن؟ بعد این حال را که گرفتند چه کار می کنند؟
چرا ...... گفته همه تلاش کنند که عدم کارایی من ثابت شود؟
چرا من که در معاونت ...... هستم معاونت ....... در جلسه بخواد یک کار علیه ی من بکنن که درس عبرتی برای بقیه باشه؟ چرا همکارم سراسیمه اومد گفت یک کاری کن خیلی اوضات خرابه؟
چرا به بقیه میگن من لجبازی می کنم؟ چرا پریروز که من یک نفر ناشناس را راهنمایی کردم بره پژوهش برای تزش. باهاش دعوا کردند. بعد اومد پیشم گفت فامیلم هم فامیلی شماست. داد زده گفته فامیل فلانی هستی؟ چرا من که نمیدونستم . مگر فامیل من زشته؟
چرا نامه ای می آد برای امضا برای همه می برن به من میگن پاشو بیا امضا کن روز آخره ؟
چرا نامه می نویسم حصارک برای پیگیری طرحهایم، ارجاع داده اند به معاونت پژوهشی موسسه حصارک و طبق معمول مسکوت و...
چرا نامه را به مسئول شعبه نشون ندادند و فقط گفتند فلانی از شما شکایت کرده؟
چقدر سوال؟
اینا یک سری سوالات کودک درونم بود. سرکوبش نکنید اگر دوست داشتید جوابش را بدهید. هر کس که می تواند. سرکوبش نکنید با وعده ی الکی و آدامس هم متقاعد نمی شود.

اما سوال من؟ من یک محقق، نیروی هیئت علمی موسسه، که هفده سال سابقه دارم سوالاتم را رو در رو از چه کسی بپرسم؟ چه کسی جواب می دهد؟

/ 6 نظر / 6 بازدید
ali

یکی اومد حرفای دلمون را زد. از این نامه بیشتر از مقالات علمی متوجه شدیم. ;کاش این کودک را روزی شاد ببینیم. من نگران این کودکم. چقدر صاف و صادق مشکلات را طرح کرده است. مصداق مشکل سرمایه های انسانی است. خیلی مهم است. نیروهای علمی را در موسسه دریابید.

بالغ درون

امروزه تئوری توماس هریس و اریک برن و نظریه تی.آ.آ.(تحلیل رفتار متقابل) با شواهد موجود می رود تا تبدیل به اصل شود. همکار عزیز برخی از سئولات شما در حالت کلی پاسخ دارد. 1-امروزه فرمت مشخصی برای ذهن های تخصصی عام المنفعه در رازی وجود ندارد.بلکه اذهان به فکر منفعت فردی شیفت یافته و فوق تخصصی شده اند. طی دو دهه اخیر آیا سراغ دارید طرح های پژوهشی را که به حل مشکلات تولید منجر شده باشند؟ تا چه رسد به تولید دانش فنی و ارائه محصول جدید.2-در مورد گرانت باید بگویم مگر گرانت آنفلوآنزا در اختیار مجری آن قرار گرفت. حتی افراد بی ربطی مثل صبیری برای دوره دیدن معرفی شدند و در آخر هم زحمت ساخت واکسن را دکتر مقدم پور کشید و در عرض 6ماه یکی از بهترین و کاراترین واکسن های آنفلوآنزا ساخته شد. یعنی پول و امکانات شد به کام دیگران زحمت شد برای دکتر مقدم پور و افتخار برای دلیمی و موسسه.3-زیاد حساس به چرائی رفتارهای روسا نباشید زیرا اغلب آن ها نیاز به مراقبت های روانی دارند.4-تعجب می کنم چرا به قول دلیمی اعتماد کردید زیرا او ملیجک دست هفت هشت نفر مدیر پنهانی موسسه بود و از خود اختیاری نداشت.5- اگر به شما می گویند خوشگذرانی کردید

بالغ درون دوم

کردید به این دلیل است که یا خودشان اینگونه عمل کرده اند و یا ذهن آلوده ای دارند.6- بهتر است با بالغ درون به قضایا نگاه کنید زیرا شعب معمولا مشکلات بیشتری دارند و ما هم که همانند شما تحصیل کرده و مونث هستیم دارای مشکلات زیادی هستیم و جای تاسف اینکه دین مبین اسلام و مقام معظم رهبری تا چه حد برای زه ها کرامت انسانی قائل شده اند و اینجا رفتارها اینگونه است.

ما ت س

سلام جناب آقای دکتر میر افضلی من به عنوان یکی از دوستان شما که مدتها در کنار شما بودم به وجود شما افتخار می کنم که این همه ازاد مرد هستی و بدونه هیچ ترسی مشگلات و مسائل موسسه را با کارشناسی می نویسی و نقد می کنی ای کاش مسئولین این موسسه به خصوص مسئولین رده بالای کمی از فکر و هوش و ازاد مردی شما را داشتند و با شجاعت میامد و از کارشناسی هم چون شما می خواستند تا کمکی کنید تا این موسسه از این وضعیت خارج شود هر چند که شما هم در موسسه و هم در خارج از ان به کشور خدمات میدهید . اما متاسفم که موسسه جای ادم های بزرگ نیست . اقای دکتر من واقعا از این وبلاکی که به دست شما طراحی شده ممنونم و بسیار از کارمندان از خواندن مطالب لذت می برند . امید واریم دکتر قدکچی هم مثل اقای دکتر پایکاری خاکستری نباشه هر چند تا به الان که چینن بوده و با رفتن دکتر دلیمی هیچ اتفاقی در موسسه رخ نداده که پیشرفتی رو مشاهد کرد .

جای بسی تاسف

جای بسی تاسفست که مدیریت رازی جز آوردن نیروهای علمی به موسسه - سرگردان کردن آنها برای چندین سال و در آخر تهمت و تحقیر کردن آنها هنر دیگری ندارد. در این وسط هم یکسری مدیران مفت خور بی دین با لباس دین و مقدسات در موسسه راه میروند و جز دزدین طرح این و اون و جلو دوربین و رئیس جمهور رفتن و تعریف از اوضاع موسسه هنر دیگری ندارند و در آخر اینطوری اعضای هیات علمی زحمت کش را باید به حاشیه برانند و اینگونه به شکوایه وادارند. ما میخواهیم چه چیزی را در موسسه رازی ثابت کنیم بگیم به کجا میخواهیم بریم با این بی انگیزگی ایجاد شده موسسه به کجا خواهد رسید. تا کی مدیریت محترم جدید موسسه میخواهند فقط برند دامپزشکی و بیایند موسسه و بگویند همه چیز درسته و خوبه!! تا کی افراد علمی زحمتکش موسسه را باید به انزوا کشید تا چهار نفر وامونده این وسط بخواهند مدیریت کنند!!!!

ar

هوشمندی نویسنده در گفتن مشکلات از زبان کودکی قابل تحسین است. در زمان خفقان و ترس بسیاری از نویسندگان از زبان کودکان حرفهایشان را گفته اند. شعری از قیصر امین پور: باز آن احساس گنگ و آشنا در دلم سير و سفر آغاز كرد باز هم با دست هاي كودكي سفره ي تنگ دلم را باز كرد باز برگشتم به آن دوران دور روزهاي خوب و بازي هاي خوب ..... آه، آيا مي توان آغاز كرد باز اين راهِ به پايان برده را؟ مي توان در كوچه ها احساس كرد، باز بوي خاكِ باران خورده را؟ مي توان يك بار ديگر باز هم بال هاي كودكي را باز كرد؟ چشم ها را بست و بر بالِ خيال تا تماشاي خدا پرواز كرد؟