لزوم توجه جدی به وب سایت موسسه رازی

خلاصه گزارش: طبق سنوات گذشته موسسات تحقیقاتی جهان توسط آزمایشگاه سایبرمتریک (CINDOC) -واحدی از انجمن ملی تحقیقات اسپانیا (CSIC) رتبه بندی و گزارش آن در ماه ژولای 2011 آن منتشر شد.پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران پس از دو مرکز تحقیقاتی ترک و یک مرکز تحقیقاتی عربستان سعودی در مقام چهارم منطقه چشم انداز 1404 قرار گرفت و موسسات تحقیقاتی رژیم اشغالگر قدس به رتبه های بعد رانده شدند.

لیست موسسات تحقیقاتی برتر در جهان، منطقه چشم انداز 1404 و ایران در رتبه بندی وبومتریک ژولای 2011 به همراه تصاویر و مطالب تخصصی مربوطه

همچنین به طور همزمان  رتبه 12006 دانشگاه در سراسر جهان معین شد. تعداد دانشگاههایی که در این رتبه بندی بررسی شدند 19403 دانشگاه بود.در این رتبه بندی دانشگاههای تهران، فردوسی مشهد، علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران ، شیراز و شریف به ترتیب در رتبه های اول تا ششم قرار گرفتند.

لیست دانشگاههای برتر جهان، منطقه چشم انداز 1404 و ایران در رتبه بندی وبومتریک ژولای 2011 به همراه تصاویر و مطالب تخصصی مربوطه

مبنای رتبه بندی در این شیوه، کاملا به کیفیت وب سایت سازمانها یا دانشگاهها بستگی دارد به طوری که اگر به عنوان مثال موسسه ای دارای مقالات زیادی باشد ولی به عنوان مثال نام خود را برای رتبه بندی ثبت نکرده باشد و یا اینکه بر روی آن مطالب علمی به  اندازه کافی وجود نداشته باشد در رتبه بندی دیده نمی شود و یا اینکه رتبه ای را کسب نمی کند.

رتبه بندی وبومتریک چیست؟ رتبه‌بندی وبومتریک متشکل از یک پایگاه داده شامل پانزده هزار دانشگاه و بیش از پنج هزار مرکز تحقیقاتی است. چهار هزار دانشگاه اول در رتبه‌بندی مشخص شده‌ و دانشگاه‌های دیگر نیز در رتبه‌بندیهای محلی و جزئی‌تر آمده‌است. در این روش رتبه‌بندی مؤسسات آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی کشورهای در حال توسعه، با قرار دادن دستاوردهای علمی خود بر روی اینترنت، می‌توانند وضعیت بهتری پیدا کنند، زیرا ممکن است نسبت به دانشگاه‌های تراز اول دنیا بسیار فاصله داشته باشند. شاخصهای وبومتریک به این دلیل به وجود آمده‌اند که میزان توجه مؤسسه‌ها را به نشر اینترنتی نشان دهند. بنابراین، دانشگاه‌های با کیفیت آموزشی بالا ممکن است به دلیل تمایل نداشتن به سیاستهای انتشار اینترنتی، رتبة مورد انتظار خود را در این نوع رتبه‌بندی، به دست نیاورند.

تاکید وزارت علوم بر اصلاح سایتها بر مبنای رتبه بندی وبومتریک: در سال 1388 بود که وزیر علوم تحقیقات و فناوری در دومین روز اجلاس روسای دانشگاه­ها در سازمان سنجش کشور از رؤسای دانشگاه­ها به علت بی ­توجهی نسبت به معیارهای وبومتریک و قرار نگرفتن اطلاعات لازم روی سایت دانشگاه­ها انتقاد و اعلام کرد وضعیت کلی دانشگاه­های کشور در زمینه وبومتریک اصلاً مناسب نیست. وی با تأکید بر اهمیت این طبقه­بندی گفت:«ضعف در وبومتریک تأثیر جدی در بحث رتبه­ بندی دانشگاه‌های کشور، در رتبه­ بندی جهان اسلام و نیز رتبه جهانی دارد». طبقه­ بندی وبومتریک برای نخستین بار در سال 2004 منتشر شد و هر ساله در ماه‌های تیر و دی ویرایشهای به­ روز شدة آن منتشر می‌شود. تا سال 2007 نام هیچ یک از دانشگاه ­های ایران در میان هزار دانشگاه اول این رده بندی نبود. در سال 2007 برترین دانشگاه، دانشگاه تهران بود که رتبه 1372 را به دست آورده بود و دانشگاه­های صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، امیرکبیر و صنعتی اصفهان به ترتیب با رتبه­ های 2255، 2470، 2723 و 2752 جهانی در رتبه­ های بعدی قرار داشتند

تلاش دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی ایران برای اصلاحات وبوتریک در سایت های سازمان: از زمانی که وزارت علوم و وزارت بهداشت، بر اصلاح وبومتریک در سایتهای دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی تاکدی کرده اند روز به روز کیفیت سایتهای ایرانی بهتر شده است. بالشخصه از مشاهده تعداد زیادی دانشگاه کشور در رتبه بندی هاس سال 2011 تعجب کردم و این نشان می دهد هم اکنون تمامی دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی سعی می کنند به طور سیستماتیک نسبت به اصلاح وب سایت خود اقدام کنند و قطعا موسسه رازی هم باید در این خصوص تلاش کند. در اینجا به نمونه ای از تلاشهای صورت گرفته اشاره می کنم:

گزارش وبومتریک معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معیارهای وبومتریک

·ارزیابی آموزشهای برتر در وب: در این رتبه‌بندی وبومتریک، به انتشارات اینترنتی توسط دانشگاه‌ها و میزان اهمیت دادن آنها به انتشار الکترونیک رتبه داده می‌شود.
·حجم، قابلیت دید و اثر: صفحات وب منتشر شده توسط دانشگاه‌ها فقط بر بازدة آنها (ارجاع به مقاله‌ها، شرکت در کنفرانس، پایان‌نامه، گزارش و...) تکیه نمی‌کند، بلکه شامل موارد دیگری نیز می‌شود. این موارد شامل دوره‌های آموزشی، سمینارها، کارگاه‌ها، کتابخانه‌های الکترونیک، پایگاه‌های اطلاعات، سامانه‌های چندرسانه‌ای، صفحات شخصی و... است. 
·منابع اطلاعات و تفسیر آنها: دستیابی به صفحات وب اصولاً به واسطه موتورهای جستجو فراهم می‌شود. این واسطه‌ها رایگان، فراگیر و بسیار قدرتمندند. موتورهای جستجو کلیدهای ارزیابی قابلیت دیده شدن و میزان اثر وب‌سایتهای دانشگاه‌ها به شمار می‌آیند.
منابع برای مطالعه بیشتر:
/ 2 نظر / 5 بازدید
وب سايت تغيير كرد

سايت جديد موسسه الان روي اينترنت ميباشد ميتوانيد آنرا مشاهده كنيد. انشاال.. بقيه امور هم به همين سرعت انجام خواهد شد.

كارمند نمونه

اين نظر بايادداشت باموضوع لزوم توجه ... مرتبط نيست !! روز پژوهش امسال : موفقيت درحوزه پژوهش يعني اصطلاحات تخصصي دام وطيورو... رابتوني خوب بلغوركني . ودرحوزه توليد هم يعني از سال 84 به اين ور جرأت نكني يك نمودارمقايسه اي بكوبي تو سينه ديوار وهمچنين يعني ازاستفاده واكسن پزشكي made INDIA. محبوبيت يعني رئيس نباشي وبرات بيشتر از بقيه كف بزنند . پيش كسوت يعني ساعت 13.30دقيقه توي سالن حاضرباشي وهيچ كس نباشه ،حتي عوامل صوت وتصويروتكبير!!وكف وصلوات . وهمچنين پيشكسوت يعني يااصلاً دعوتت نكنن ويااينكه دعوت كنن ونياي !وشايدهم دوعوتت نكنن وبياي !! نمونه يعني خانم دانشجوي مانكن آخري كه 65درصدفكلهاشوريخته بودبيرون تابه ريشمون !نه ببخشيد ريشه مون بخنده . البته اداي احترام خاص دارم به شخصيت علمي آن دانشجو كه باشخصيت غير علمي ايشان متمايز است . خدمت كليه محققين وخدمتگزاران كه تاحدودزيادي در جريان زحمات آنان قراردارم . يك درددل بي ادبانه و تقديم به استادگرانقدرآقاي دكتر فاميل قدكچي