نتایج نظر سنجی در باره تحریم الزویر

معرفی الزویر:انتشارات الزویر در سال 1880 میلادی در شهر آمستردام هلند بنیان گذاشته شده و امروز در اکثر کشورهای جهان مانند انگلیس و آمریکا شعب متعددی دارد. این انتشارات سالانه بیش از 250 هزار مقاله علمی در بیش از 2 هزار مجله و ژورنال وابسته به این پایگاه منتشر می‌کند. دانشگاه‌های ایرانی هم تعاملات گسترده‌ای با این مرکز علمی نشر داشته‌اند.

پایگاه انتشارات بین‌المللی الزویر آرشیوی با بیش از 7 میلیون مقاله علمی دارد و مطالب آن سالانه بیش از 240 میلیون بار توسط کاربران این سایت دانلود می‌شود. این موسسه دارای 7 هزار نیروی کار است که در 24 کشور دنیا مشغول بکار هستند.

الزویر پیشتاز ارائه اطلاعات علمی و بهداشتی در دنیا است که به بیش از ۳۰ میلیون دانشمند، دانشجو و متخصص عرصه بهداشت و اطلاعات در سرتاسر دنیا خدمت رسانی می‌کند و همچنین افراد را در جهت پیشرفت علوم و بهداشت بوسیله ارائه دانش در بالاترین سطح ممکن و ابزارهای ابتکاری یاری میرساند تا در تصمیم گیری‌های حیاتی، افزایش بهره وری و بهبود کارائی موفق عمل کنند. ریشه‌های کمپانی در انتشار ژورنال و کتاب است و قدمت تقویت فرایند پذیرش مقالات از مرز ۱۳۰ سال گذشته‌است. امروزه الزویر بواسطه تحویل موثق و معتبر مطالب تکنولوژی نوظهور، محرک نوآوری است که افراد را جهت دستیابی به نیازهایشان رهنمون می‌سازد. دفتر مرکزی کمپانی الزویر در آمستردام هلند بیش از ۷۰۰۰ نفر از ۲۴ کشور جهان را در استخدام خود دارد.

همکاران الزویر یک انجمن جهانی با ۷۰۰۰ سردبیر، ۷۰۰۰۰ عضو هیئت مدیره، ۳۰۰۰۰۰ کارشناس و ۶۰۰۰۰۰ مولف را تشکیل می‌دهند. به لحاظ وجهه اجتماعی، الزویر ناشر و بنیانگذار برنامه‌های جهانی جهت ارائه دسترسی رایگان یا ارزان قیمت به اطلاعات علمی و بهداشتی در دنیای در حال توسعه می‌باشد. الزویر با توسعه راه حل‌های اطلاعاتی آن لاین متخصصین را در جهت دسترسی به عملکرد بهتر یاری می‌کند.

در عرصه علم و تکنولوژی، بیش از ۱۰ میلیون پژوهشگر و محقق در سرتاسر ۴۵۰۰ انستیتو تحقیقاتی دولتی و آکادمیک، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی متحد، کتابخانه‌ها، محققان علمی، مولفین و ویراستارها در ۱۸۰ کشور دنیا به کمپانی سرویس می‌دهند. در عرصه علوم بهداشتی، ۲۰ میلیون متخصص بهداشت هم پیمان، دانشجو، پژوهشگران پزشکی، کمپانی‌های دارو سازی، بیمارستان‌ها و انستیتوهای تحقیقاتی اسناد خود را در قالب ۳۵ زبان زنده دنیا در اختیاز الزویر قرار می‌دهند. به استناد ادعای وبگاه رسمی الزویر، این کمپانی سالانه بیش از ۲۵۰۰۰۰ مقاله علمی منتشر می‌کند و همچنین در ۲۱ اکتبر ۲۰۱۱ میزبان ۲۰۱۰۸ کتاب و ۲۵۹۴ ژورنال است. الزویر، بیش از ۲۰ سال در حوزه سازماندهی کنفرانسها، نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی فعالیت داشته‌است.

الزویر محصولات و خدمات خود را در قالب دو بخش ارائه می‌کند:۱- علم و تکنولوژی. ۲- علوم بهداشتی. محصولات تولید شده در این دو بخش شامل نسخه الکترونیک مقالات و اطلاعات علمی و پزشکی، کتاب‌های مرجع و علوم اجتماعی است که در اختیار محققان و دانشجویان سراسر دنیا قرار دارد. از جمله کتاب‌ها و آثار معتبر که توسط این موسسه منتشر شده‌اند می‌توان به « گری آناتومی» ، « اطلس آناتومی بدن انسان Netters» و کتاب « پزشک کودکان Nelson» اشاره کرد.

این موسسه هر ساله به بیش از 30 میلیون کاربر خود سرویس‌هایی ارایه می‌دهد. از دیگر برنامه‌های این پایگاه انتشاراتی معتبر همکاری با دانشگاه‌های مختلف برای ارایه بورس های تحصیلی به دانشجویان و محققان جوان و مستعد است.

پیش از این دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یکی از دانشگاه‌های معتبر ایران و جهان، از مراکزی بوده که با الزویر همکاری نزدیکی داشته است. مجله علمی این دانشگاه با نام ساینتیکا ایرانیکا در اردیبهشت ماه 1390 در این سایت معتبر تأیید و انتشار یافت که می‌توان این امر را یکی از دلایل ارتقای رتبه دانشگاه شریف در میان دانشگاه‌های جهان دانست.

نظر دکتر رهبر رئیس دانشگاه تهران و پیشنهاد دهنده تحریم الزویر:فرهاد رهبر رییس دانشگاه تهران و یکی از ارایه دهندگان اصلی پیشنهاد تحریم الزویر، معتقد است، ارایه مقالات علمی به بیگانگان به منزله ساخت قصر علمی بیگانگان از سوی خشت‌های دانشمندان ایرانی است که این بنا با تحریم کردن دانشمندان کشور، فرو می‌ریزد.

نتایج نظر سنجی:

75 درصد شرکت کنندگان(153 نفر از 205 نفر شرکت کننده) در این نظر سنجی اعتقاد دارند که روسای دانشگاهها اشتباه کردند و تحریم الزویر معنا ندارد برای اینکه داد و ستد علمی تحریم بردار نیست و یا اینکه تحریم الزویر به روند تحقیق و پژوهش در کشور آسیب میزند.

نظر شما درباره تحریم الزویر توسط روسای دانشگاهها چیست؟

  • 5. موافق با گزینه های یک و سه (75%٬ 153 رای)
  • 1. روسای دانشگاهها اشتباه کردند و تحریم الزویر معنا ندارد برای اینکه داد و ستد علمی تحریم بردار نیست.
  • 3. تحریم الزویر به روند تحقیق و پژوهش در کشور آسیب میزند
  • 6. موافق با گزینه های دو و چهار 
  • 2. روسای دانشگاهها کار درستی انجام داده اند و تحریم الزویر باید انجام میشد 
  • 4. تحریم الزویر به سود الزویر نخواهد بود 

تعداد رای دهندگان:205

چند مقاله در همین مورد:

اعتراض انجمن فیزیک ایران به تحریم الزویر

درباره بی‌امتیاز بودن چاپ مقالات در مجله Elsevier

تحریم الزویر خودتحریمی است

انحراف بزرگ در بخش علمی کشور با خودتحریمی! /غلامعلی رنجبر فرح آبادی

 

/ 0 نظر / 8 بازدید