نقدی بر اقدامات صورت گرفته در خصوص تاسیس شعبه رازی در استان اصفهان

با این استنادات به نظر می رسید که این مصوبه خیلی زود با حمایت و استقبال مسئولین امر به اجرا درآمده و ما شاهد راه اندازی یکی از قویترین مراکز تحقیقاتی کشور در این استان باشیم زیرا منابع غنی انسانی و خیل نیروهای متخصص بومی در این استان نیز اجازه راه اندازی و به اوج رسیدن سریع هر گونه برنامه در کلاس ملی و در بالاترین سطح را برای مسئولین امر مهیا می سازد. علی رغم این انتظار بجا، با گذشت بیش از  4 سال از این مصوبه و تاکیدات مکرر هیئت پیگیری مصوبات  سفرهای استانی ریاست جمهوری ، هنوز در این استان شعبه موسسه تاسیس نگردیده است.

به نظر می رسد این تاخیر ناشی از عوامل زیر باشد:

1-      سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، در گذشته در امر واگذاری ساختمانی در خور نام موسسه رازی کوشش لازم را مبذول ننموده است و این موضوع سبب تاخیری قابل توجه در اجرایی شدن این مصوبه شده است. البته خوشبختانه اخیرا مقامات اجرایی جهاد کشاورزی استان ساختمانی نسبتا مناسبی را در حاشیه شهر اصفهان و البته با دسترسی مناسب به این کار اختصاص داده اند که با مختصری تعمیر و بازسازی برای این کار آماده خواهد شد.امید می رود با این اقدام یکی از مهمترین موانع اجرایی شدن این مصوبه برطرف گردد،

2-      موسسه رازی پیگیری لازم جهت اجرایی شدن این مصوبه را انجام نداده است،

3-      هر یک از این دو سازمان، مسئولیت های مالی در مسیر اجرای این مصوبه را به گردن دیگری انداخته و خود را مبرا می دانند. البته مشکلات مالی موجود در حد بسیار اندکی است مثلا در حال حاضر در حدود 30 میلیون تومان بودجه برای آماده سازی مکان معرفی شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان نیاز است که هر کدام از این دو سازمان، دیگری را مسئول تامین این بودجه می داند.

این اتفاقات در حالی رخ می دهد که از سال 1377 مسئولین ذیربط استان در اداره کل دامپزشکی و مرکز تحقیقات اصفهان همواره خواهان برپایی این شعبه بوده اند و بارها در این خصوص با مدیران وقت وزارت جهاد و موسسه رازی مکاتباتی داشته اند. به نظر می رسد راه اندازی این شعبه بسیار مهم رازی در استان اصفهان نیاز به حرکتی جهاد گونه و تلاشی مضاعف با همیاری و مشارکت نزدیک این دو ارگان دارد. امید است هر چه زودتر این مصوبه اجرا و یکی از آرزوهای دیرینه محققین استان تحقق یابد.

/ 1 نظر / 17 بازدید
همكار

با سلام همكار عزيزاين موضوع با هدف كوچك سازي دولت در مغايرت است اگر باهدف اشتغالزايي برا ي متخصصين استان، شعبه جديد راه اندازي شود حتما" تائيد مي فرمائيد كه با اهداف موسسه در تضاد است مسائل ديكري كه فرموديد امكانات در استان مجاور (مركزي) ايجاد شده است .بهتر نيست در مورد راه اندازي شركت هاي خصوصي دانش بنيان در استان كه اهداف موسسه را پيگيري نمايد فكري نمائيد با سپاس