تلاش برای تولید واکسنهای جدید در ایران

البته الان نمی توان در باره موفقیت ایده های نوین با اطمینان زیاد صحبت کرد ولی واقعیت آن است که اگر بخواهیم در چشم انداز 1404 یکی از ده کشور برتر واکسن ساز در جهان باشیم) یکی از مهمترین اهداف سند ملی واکسن) هیچ راهی جز ورود به خوزه تولید واکسنهای غیر عفونی وجود ندارد. متاسفانه موسسه رازی در این حوزه زیاد قوی نیست ولی تجربه هشتاد و چند ساله رازی و پاستور و آشنایی با بسیاری از تکنیکهای مدرن در بیولوژی ملکولی و بیوتکنولوژی این زمینه را فراهم می سازد که در این حوزه از نقطه ای مطلوب شروع به کار نمائیم. موسسه رازی و پاستور باید با اطمینان به موفقیت در این مسیر گام نهند، همان اطمینانی که زمانی مرحوم میرشمسی در برخورد با مشکلات متعددی که بر سر راه انتقال تکنولوژی تولید واکسنهای انسانی به رازی با آن مواجه بود در وجود خود احساس می کرد. ما در این زمان بیش از هر وقت به دعای خیر بنیانگذاران رازی و پاستور محتاج هستیم.

با توجه به اهمیت نطرات جناب آقای دکتر قانعی در اینجا توجه شما را به این مصاحبه جلب می نمایم.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، آقای قانعی در نشستی با خبرنگاران گفت(لینک خبر): تولید نزدیک به20 نوع واکسن مختلف خارجی و چند واکسن جدید برای جلوگیری از ابتلا به شماری از بیماری های واگیر و غیرواگیر در برنامه ما قرار دارد .معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: با تولید واکسن هایی در کشور تا دهه آینده ، میانگین سنی کشور را 10 تا 15 سال افزایش می دهیم .وی با اعلام اینکه واکسن هپاتیت را نیز در کشور می سازیم گفت:با تولید واکسن ها از جمله واکسن فشار خون و وارد شدن آنها به بازار ، می توانیم میانگین سنی افراد را افزایش دهیم و در تولید این واکسن ها از همه محققان دعوت به همکاری می کنیم .

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در دهه آینده یکی از نیازهای جهان، واکسن های ضدسرطان است ، افزود:تولید واکسن هایی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان هایی چون سرطان سینه ، سرطان پروستات و سرطان رحم از برنامه های ماست .

آقای قانعی از تلاش برای تولید واکسن سرطان دهانه رحم در برنامه پنجم توسعه خبر داد و گفت: این واکسن هم اکنون با قیمت200 دلار فروخته می شود و تلاش می کنیم این واکسن را پس از تولید ، با قیمتی 50 درصد کمتر از قیمت واکسن های خارجی عرضه کنیم .

/ 1 نظر / 47 بازدید
حرف و حدیث بسیارست

از یک طرف وقتی به این همه بلند اندیشی یک مدیر اونم با تخصص ریه نگاه می کنم صد بار آفرین می گویم که مدیری به این درایت و بلند نظری در راس سیستم پاستور جای گرفته ولی از سوی دیگر وقتی واقعیات را کتار همدیگر می چینم و می بینم ساده ترین امور واکسن در این کشور هنوز شکل نگرفته همچون موسسه رازی هنوز یک متر فضای استاندارد GMP ندارد و یا انستیتو پاستور هر چی دارد از صدقه سر کوبایی ها دارد تولید می کند و اصلا هم هیچکدومشون در رقابت جهانی جایی برای عرصه ندارند و اسم هیچکدومشون هم در لیست واکسن سازهای دنیا نیست؛ افسوس میخورم از اینکه بجای اینکه بشینیم معقول قدم به قدم در یک برنامه مدون این دو انستیتو را یک گام به جلو ببریم داریم در مورد واکسن ضد سرطان و بلند پروازیهای دیگه حرف می زنیم. جای بسی تاسف