به بهانه سفر ریاست محترم موسسه رازی به خارج

پیشنهاد اول: ریاست محترم موسسه که خود به خوبی از این مشکل بزرگ آگاهی کافی و از تاثیرات نامطلوب آن بر حیات موسسه رازی اطلاع واسعی دارند یکبار برای همیشه موضوع ارتباطات خارجی موسسه رازی را مورد توجه قرار داده و مشکلات موجود را از طریق اصلاحات عمیق در آئین نامه های موجود، راه اندازی شورای ارتباطات علمی داخلی و بین المللی و راهکارهای دیگر اصلاح فرمایند.

 1-     انعکاس نیافتن نتایج سفرها: همین چند فقره بازدید  خارجی که توسط مقامات و بعضا کارشناسان موسسه در طول سال برگزار می شود نیز هیچ انعکاسی در موسسه رازی ندارد و از آنجا که متاسفانه رسم بر آن نیست که کسی در این خصوص گزارش مکتوب بنویسد یا با ایراد یک سخنرانی شنیده ها و یافته های خود را منتقل نماید، عموما از نتایج این سفرها خبری منتشر نمی شود.

پیشنهاد دوم: ریاست محترم موسسه خود پیشگام شده و در خصوص سفر چند ماه پیش خود به آمریکای لاتین و همچنین این سفر اطلاعات مبسوطی را به شکل متن یا سخنرانی ارائه فرمایند و من بعد نیز همه مسافرین محترم را مجبور و موظف به ارائه گزارش کتبی و شفاهی بفرمایند.

 2-     همه سفرها را رئیس نرود!!!: این جمله ای بود که یکی از دوستان عزیز هنگام نوشتن این مقاله بیان کرد. واقعیت این است که روسای موسسه اعم از دکتر محمدی و دکتر دلیمی  (غیر از دکتر اخویزادگان زیرا در آن دوران دکتر آشتیانی با فداکاری تمام رنج این سفرها را به جان می خرید) عادت داشته اند که خود به تنهایی بار زحمت سفرهای خارجی را بر دوش بگیرند و این فداکاری سبب مشقت های زیادی برای آنها می شد!!!! یکی از قدیمی ترین شوخی هایی که در این خصوص وجود داشت مربوط است به شوخی مرحوم بقایی با دکتر محمدی که گاهی به او می گفت من دلم برای تو می سوزد که باید به تنهایی به شیعیان محروم جنوب لوزان!!!سرکشی کنی...!!!

پیشنهاد سوم: یک خواسته عمومی در موسسه رازی این است که ریاست محترم موسسه سنت شکنی کرده و همگان را به نحوی در این کار خیر سهیم نماید تا همگان بتوانند نقش خود را در صدور انقلاب بازی کنند!!!

 3-     توجه به هزینه اثر بخشی سفرها: قطعا هر سفر خارجی باید دارای منافعی برای موسسه باشد. این منافع باید کاملا تضمین شده باشد . مثلا هم اکنون همگان می دانند که با توجه به سفر جناب دکتر صبیری و دکتر سلیمانی به هلند برای یاد گیری فن آوری کنترل واکسن آنفلوانزا، موسسه رازی در این خصوص داراری برنامه هایی شده و به زودی شاهد اتفاقات خوبی در این راستا خواهیم بود!!1( بنا به نقل قول صریح جناب دکتر اکبری در مصاحبه با خبرنگاران)

پیشنهاد چهارم: توجه به هزینه اثر بخشی سفرها یکی از مهمترین دلایل محدود کردن سفرهای خارجی توسط مقامات محترم بوده است. البته این شمشیر بیشتر بر سر سفرهای محققینی که قصد شرکت در مجامع خارجی را داشته اند فرود آمده و سفرهای مقامات محترم کمتر از این جهت دچار اختلال شده است.توصیه می شود ریاست محترم موسسه در خصوص هزینه اثر بخشی سفرها با امعان نظر بیشتری برخورد نماید تا محققینی که واقعا ارتباط آنها با مجامع خارجی ، حیات و  رشد موسسه را تضمین می کند در فشار قرار نگیرند.

این بحث باز است و در این خصوص می توان به نکات دیگری نیز اشاره کرد ولی جهت جلوگیری از اطاله کلام به همین مختصر اکتفا می کنم.

/ 10 نظر / 9 بازدید
سفرهای خارجی

اینجانب اعتقاد راسخ دارم که سفرهای خارجی حتی با نیت های شخصی به نفع موسسه است. چرا؟ به دلائل زیر 1- شما به عکس های برخی معاونین در 30 سال گذشته نگاه کنید. با تکرر سفرهای خارجی آن ها اصلاح طلب! شدند. 2-برخی از چاله چوله های زندگی شخصی شان با پول و هدایای خارجی پر شد و کمتر فشار به بیت المال و پول موسسه وارد شد. 3-هلو و گود مورنینگ یاد گرفتند و این یعنی صرفه جوئی در صرف آی کیو وقت و انرزی و پول در یاد گیری زبان خارجه 4-در زندگی شخصی شان تبدیل به افراد با اقتدار و محترم شدند چون فرنگ دیده بودند. 5- چند صباحی کارمندان در غیاب آنان آسایش روحی داشتند. 6- خود را با مدیران ارشد سایر کمپانی ها مقایسه کردند و دیدند چقدر محبوب بوده اند که چنین پست هائی را سی سال و بیشتر است که در رازی و سازمان داشته اند بدون اینکه مورد پرسشی قرار بگیرند. بنابراین چسبیدند به میز بعد هم کار.بطوریکه شدند نمادی از کارآئی چسب رازی 7- بهرحال همه انسانیم و موضوع تهاجم شیطان و محیط هم مناسب اغوا و چون توانستند تمام واجباب و مستحبات را در دیار کفر نیز به جا آرند می توانند در مقابل خواست کارکنان(یعنی تخلفات) ایستادگی نمایند

سفرهای خارجی عامل تبادل دانش و تجربه

آقای دکتر میر افضلی اگر بتوانید معاونین و مدیرانی را که از سفر بر می گردند وادار کنید به همان زبان کنگره به ازائ هر روز 10 دقیقه در آمفی تئاتر سخنرانی کنند تا بقیه هم از دانش تجربه و مهارت کسب شده آنان استفاده کنند کاری بس بزرگ کرده اید. مثلا بعد از آمدن صبیری از حج ایشان به عنوان مشاور ارشد موسسه برای ساخت واکسن آنفلوآنزا انسانی استخدام شوند و یک ساعتی از مفاد دوره به زبان انگلیسی بگویند. یا دلیمی دو ساعت از سی سفرخارجی به انگلیسی بگوید نه به عربی یا بقیه. بهرحال واقفید که به دستور پیامبر اسلام ص هر اسیری که ده مسلمان را با سواد می کرد آزاد می شد. حالا ما که همه مسلمان هم وطن همکار هستیم و زکات علم نشر آن است. آیا می توانید قول بدهید که در این راستا حرکت کنید.

آیا شما متخصص اعصاب هستید؟

به نظر من ما در موسسه دچار بدبيني دگرهراسي يا پارانوياي سازماني يا هر چير من درآوردي ديگر كه مي گوئيد نيستيم. ما در كمال سلامت عقل و روان قرارداريم. واين حرف هاي شما بايد سنجيده تر باشد. تهنا چيزي كه مي شود گفت اين است كه موسسه براي ما همانند حجره براي بازاري هاست. ما تز به دانشجويان مي دهيم. كارهاي اقتصادي مي كنيم. با دانشگاه آزاد كار مي كنيم. داروي سرطان درست مي كنيم. واكسن آنفلوآنزا و تب برفكي مي سازيم . سفر خارجي مي رويم. با بده بستان هاي كاري طرح يكديگر را تصويب مي كنيم. و شما مي خواهيد به زور ما براي اعتلاي رازي حرف بزنيم. ما از راه حلالش ماهي 6-5ميليون تومان درآمد داريم. كوچكترين گزندي كه بما مي رسانند قطع كردن حق مديريت و حق محروميت از مطب است كه مي شود بيش از 5/1ميليون ماهانه. خب كدام آدم عاقلي است كه اين شرائط را خراب كند؟

کمی علمی تر باشیم!

نا سلامتی اسممان را گذاشتیم هیئت علمی ولی خوب مسائل را بررسی نمی کنیم. کسی در سطح مدیران ارشد که می رود سفر فرنگ می تواند 3 دستاورد داشته باشد. یک اینکه فردی دکتر سابین است و فاندر یا مخترع واکسن که او را دعوت می کنند تا از تجربیاتش جهان بهره مند شود. دوم اینکه فرد می خواهد چیز یاد بگیرد پول کشورش را می برد و شانس ما هم چیزی نمی فهمد و با غرور و سرافراز بر می گردد. سوم اینکه از برادران سیاه پوست دعوت می کنند و به آن ها هم گوشزد می کنند که از ما دعوت کنید. بهرحال رئیس محترم موسسه طی 4 ماه حضور پررنگ در موسسه برای بار دوم نیز ما را در غم تنهائی گذاشتند. من قضاوتی ندارم که بگویم این دو سفر جز کدام سه قسمت بالاست. احتمالا خود رئیس دستاوردهای خود را اعلام خواهند نمود. به نظر شما بنیانگذار جمهوری اسلامی(ره) حضرت آقا و روسای 3 قوه طی 33سالی که از انقلاب می گذرد چند سفر خارجی رفته اند.

از باب تذکر

بد نیست ریاست موسسه یه ذره بیشتر در امور خود بخصوص سفرهای خارجی با سابقه ی بدی که از قبل مانده تفکر کنند و یادشون نره که روزی هم روزی قضاوت بر اعمال و کردار ایشون خواهد بود. پس برای آنروز باشد تا به نیکی از ایشون یاد شود. متاسفانه یادگاری که از جناب پروفسور دلیمی برای موسسه رازی باقی ماند تنها عدم اطلاع رسانی از سوی دفترشان که ایشون خارج از کشورند و یا معدوم کردن کل مکاتبات و پرونده های سفرهای خارجی خود و دوستان در حوزه ریاست بود که کسی خدای نکرده متوجه این همه سفر خارجی پروفسور نشوند. هر بار هم که بر می گشتند تنها برای رضای خدا و خدمت به بندگان بیچاره ایشون در بلاد کفر در حال خدمت بودند. اینها تمامی ثمره سفرهای خارجی ریاست برای موسسه بود. به قول یکی از دوستان زمانیکه با پروفسور در خصوص مشکلات تولید در حال صحبت بودیم پروفسور تنها در حال پر کردن فرم ویزا بودندو بس . لذا بازم از دکتر فامیل قدکچی میخوام تا دیر نشده و به قضاوت کشیده نشدند یه ذره بیشتر فکر و حرکتی در جهت پیشبرد موسسه بنمایند.

صبیری

واقعا مایه خجالته که در موسسه ای که این همه هیات علمی داره یک نفر مثل صبیری بیاد و جلو چشم همه بعنوان کارشناس تولید بره یک دوره کاملا تخصصی در هلند و بعدش بیاد و به همین سادگی بگه بای بای و به ریش موسسه و همه بخنده. جای بسی تاسفه که ریاست جدید چرا این افراد را توبیخ و مورد پیگرد قانونی قرار نمی دهند.

ركورر گينس

در هيچ دوره اي از تغييرات مديريتي اينگونه كه رييس محترم عمل كردند عمل نشد. ايشان معتقدند بمانيم تا كابينه قبلي خود بروند. شانس آورديم مجبور نشديم براي سفر حج صبيري يكسال صبر كنيم. بالاخره رفت. بچه هاي فني غيرت نشان دادند كه اين مساله مزيد بر بي اطلاعي حاتم وند از امور فني شد. رييس با مشورت عابدي كه وام دار هاشم زاده بود، وي را منصوب به سرپرستي امور فني كرد. حالا رييس صببر مي كند تا حاتم وند در معادلات بازنشستگي يا ماندن با شرايط رييس يكي را انتخاب كند و برود تا پست برنامه ريزي و پشتيباني خالي شود مثلا اكبري چند ماهي برود تا اگر صلاح دانست بعد از 35 سال بارنشسته شود. مي ماند طالب و توليد. طالب كه طاقت ندارد بگويند چرا 33سال معاون و قايم مقام بودي و 1سانت فضاي تميز نداريم و 90%فراورده ها دي.ام.اف ندارند. بنابراين جايش را بعد از 35 سال با غرور و سربلندي تقديم به هاشم زاده كند و فني هم برود زير نظر تضمين كيفيت. براي توليد هم كياني زاده يا ابراهيمي خوب هستند. و پايكاري هم كه در توديع استاد خوبش دليمي فهميد بايد استعفا دهد، بعد از 4دوره معاونت مي رود تا طرقي بيايد و يا عابدي بيايد و اما مي ماند حوزه و ....

احمدي نزاد: ايران آزاد ترين كشورهاست

دكتر قدكچي به عنوان يكي از بهترين مديران احمدي نزاد در عمل نشان داد كه مي تواند نيروهاي كارآزموده و ماهر را اگرچه اعتقادات سياسي مخالف داشته باشند سركار نگه دارد يا دعوت به كار كند. مثلا طالب، هاشم زاده و عابدي و اخويزادگان

واقعا توی این موسسه اگر قحط الرجال است از سازمانهای دیگر مدیر بیاورید مثل مدیران قوی از وزارت بهداشت. والله تمام اینهایی که اسم بردید اشکالاتی دارند. اونایی که از شعبه میان باید زبون زرگری بلد باشی تا بفهمی چی میگن. بعد هم اگر خوب بودن چرا اینقدر شعبات مربوطه مشکل دارند. شاید این فضای کل کل رئیس شدن تمام شود. شدیم عین تام و جری. یکی دنبال این اون یکی بعد اون یکی دنبال این یکی!! یک کم به این روسا استراحت بدید. شاید با سفرهای خارجی و ...

یک کارشناس

آقای دکتر من از نوشته ها و شخصیتی که دارید لذت می برم یک نفر در این موسسه پیدا شده راحت بدون هیچ دغدغه و بدون این که بخواهد به کسی نون قرض دهن حرف های حق را می زند . در خصوص مدیریت در کشور مگر فقط این موسسه مشگ دارد در تمام کشور ما این مشگلات و نارسایی و بی مدیریتی دیده می شود . دکتر قدگچی هم مثل دیگران چند سالی ریاست می کند و بدون هیچ پاسخی به شکست ها و به هدر دادن بیت المال به جای دیگری خواهد رفت مثل دکتر دلیمی که رفت مرغک تا زیر مرغ ها را تمیز کند فرقی نمی کنه اون جا هم رئیس است در ایران ریاست بین یک تعداد ادم پخش شده / ریاست موسسه / ورزیر / رئیس افتابه و هزاران ریاست دیگر /دیدی ورزیر اقتصاد و دارای چطور دوباره رای گرفت دستور چه کسی بود راستی چرا مقام معظم رهبری چیزی می گوید از این همه بی مدیریتی خوب حتما خوب است که چیزی نمی گوید . من به خدا ادم ضد انقلاب و سیاسی نیستم یک رزمنده هستم که بیشتر از این ادم های که الان ادای بسیجی بودن می کنند در جبهه ها بودم اما دلم برای کشور می سوزد با این همه بی مدیریتی . ایا باید منتظر امام زمان باشیم تا کشور درست شود .....