صنعت واکسن و فراورده های بیولوژیک در منطقه، چشم انداز 1404- بخش اول

بی تردید سه کشور ایران، مصر، ترکیه و رژیم اشغالگر قدس مهمترین و قوی ترین کشورهای فعال در زمینه تحقیق و تولید فراورده های بیولوژیک هستند.از این چهار کشور که بگذریم ظرف سالهای اخیر، دیگر کشورهای منطقه چشم انداز 1404 و بالاخص کشورهای عربی منطقه به صنعت واکسن و فراورده های بیولوژیک توجه زیادی نموده اند. در این مقاله سعی داریم تا موسسات و سازمانهای فعال در این عرصه در هر یک از کشورهای منطقه را شناسایی و معرفی نماییم. امیدواریم که این مقاله برای خوانندگان محترم مفید و موثر باشد.

 برترین تولید کنندگان واکسن در جهان: 

GlaxoSmithKlineSanofi  Pasteur, Pfizer, Merck , Schering-Plough ,Biovac ,Serum Institute of India Ltd, Bio Farma, Indonesia, Bio Manguinhos/Fiocruz, Brazil , Center for Genetic Engineering and Biotechnology, Cuba , Haffkine Bio-Pharmaceuticals Corp Ltd, India , Institut Pasteur Dakar, Senegal , LG Life Sciences Ltd, Korea , Panacea Biotec, India

ترکیه:

شرکت VETAL:نخستین تولید کننده خصوصی واکسن در ترکیه از سال 1991، هم اکنون تمامی واکسنهای دامپزشکی ضروری را می سازد( لیست محصولات)

 

شرکت Mefar: بیش از 40 سال سابقه- مجموعه ای از سه شرکت مکمل در ساخت محصولات دارویی و بیولوژیک به همراه سرنگ، شیشه الات و ... و همچنین اخیرا تولید واکسن پنتاوالان DTP-Hib-Polio با انتقال تکنولوژی از Sanofi Pasteur( لینک خبر)

برای مطالعه بیشتر: لیست تامین کنندگان فراورده های دارویی، بیولوژیک و تجهیزات دامپزشکی ترکیه

 

عربستان سعودی: موسسه National Antivenom and Vaccine Production Center  : تنها تولید کننده محصولات بیولوژیک ضد مار و عقرب گزیدگی در عربستان، دارای استاندارد GMP ،دارای ظرفیت تولید محصولات فوق برای کشورهای منطقه. هنوز موفق به ساخت واکسن نشده است ولی وجود کلمه واکسن در آن نشان می دهد عنقریب به این سمت هم خواهد رفت.

محصولات: Polyvalent Scorpion Antivenom،Bivalent Snake Antivenom ، Polyvalent Snake Antivenom

مرکز تولید فراورده های دارویی دامپزشکی عربستان سعودی(Saudi Pharmaceutical Industries    (Saudi Pharma به اختصار SPI: در این مرکز که به استاندارد GMP منطبق است 31 نوع آنتی بیوتیک، 10 نوع داروی ضد میکروبی و داروهای ضد کرم و ویتامینها و مواد مغذی و ... تولید می شود . در این مرکز مواد بیولوژیک مثل واکسن تولید نمی شود.

National Biotechnology Advisory Group (BAG)

King Abdlaziz City for Science and Technology-KACST: دو مرکز مذکور در حوزه بیوتکنولوژی دارای تحقیقات زیادی هستند و لی فعالیت تولیدی ندارند.

پارک فناوری شهر بیوتکنولوژی جده معروف به Jeddah Biocity:  در بیانیه ماموریت این بیو پارک فناوری نوشته شده است که در جهت تبدیل شده به یک مرکز جهانی پیشرو در زمینه انتقال بیوتکنولوژی از طریق اجرای برنامه های تحقیقاتی، توسعه و تولید فراورده های بیولوژیک جدید گام برخواهد داشت.

در این شهر در کنار برنامه های تحقیق و توسعه به تولید فراورده های بیولوژیک نیز توجه شده است. برخی از مهمترین این اقلام عبارتند از:

1)    تولید محصولات خونی با همکاری شرکت VACSERA مصر در کارخانه های در شهر ششم اکتبر مصر به منظور تامین کامل نیازهای این دو کشور و در مرحله بعد صادرات آن به دیگر کشورهای مسلمان. لازم به ذکر است که شرکت VACSERA مصر فقط قادر به تامین نیاز 3.8 درصد از نیازهای مصر در این زمینه است،

2)    تولید انسولین: بیوتک جده در نظر داشته که این محصول را در سال 2008 وارد بازار عربستان کند.

3)    تسهیلات همکاری با مراکز تحقیقاتی پیشرفته: کشور عربستان در بیوتک جده تسهیلاتی پیشرفته برای استقرار شرکتهای پیشرفته جهان فراهم ساخته. این تسهیلات شامل مجموعه ای از آزمایشگاههای تحقیقاتی، امکانات پره کلینیکال

4)    سرمایه گذاری برای تولید آنتی بیوتیک با استفاده از تخم مرغ: بیوسیتی جده برای دریافت تکنولوژی تولید این ماده در شرکت Genway که نخستین بار به این تکنولوژی دست یافت سرمایه گذاری کرده است. بیوسیتی امیدوار است از این راه امکان تولید و صادرات این ماده را در کشورش فراهم سازد .

5)    تولید محصولات ژنومیکس و پروتئو میکس: بیوسیتی با همکاری RethAB در حال فعالیت به منطور ورود به مسیر تولید این دسته از محصولات در کشور خویش است. عمده فعالیتهای RethAB بر روی تولید آنتی بادیها و فراورده های مرتبط با آن است و بیوسیتی امید دارد از طریق همکاری با این شرکت این شاخه از صنعت دارویی خود را توسعه دهد.

6)    ایجاد زیر ساختهای لازم برای دفع زباله با استانداردهای جهانی با حجم 20000  تن

پارک دانش عربستان: در این پارک فناوری که در دانشگاه ملک عبدالعزیز تاسیس می شود مناطق زیر در حال احداث است:

 

Project-1 Energy and Environment Technology Zone.

Project-2 Water Desalination Technology Zone.

Project-3 Life Sciences and Biotechnology Zone.

Project-4 Information and Communications Technology Zone.

Project-5 Petrochemicals and New Material Technology Zone.

Project-6 Pilgrimage (Hajj) and Omrah Technology Zone.

Project-7 Dates Technology Zone

بنا به آنچه نقل شده، عربستان سعودی در قالب برنامه 20 ساله علم و فناوری خویش ، 8.6 میلیارد دلار یعنی معادل 2.5 درصد GDP خود( که 347 میلیارد دلار است) را در حوزه تحقیق و فناوری مصرف خواهد کرد. این مبلغ در حال حاضر 0.25 تا 0.5 درصد GDP است.

رژیم اشغالگر قدس:

مرکز تحقیقات دامپزشکی کیمرون   Kimron Veterinary Institute (KVI): فعال در زمینه تحقیقات بیماریهای دامپزشکی و کنترل واکسن و فراورده های بیولوژیک و دارویی

InSight Biopharmaceuticals Ltd: 15 سال سابقه در تولید فراورده های بیولوژیک عمدتا انسانی

تولیدات: Interferon alpha (2a)- Interferon alpha (2b)- Interferon beta-1a- Interferon beta-1b- EPO- G-،CSF- GM-CSF،- HGH

ABIC BIOLOGICAL LABORATORIES TEVA LTD: تولید فراورده های بیولوژیک و واکسنهای دامی: تاسیس در سال 1939 به عنوان تولید کننده محصولات دارویی دامی. این شرکت جزو زیر مجموعه شرکتهای TEVA محسوب می شود. این شرکت در درخشش این کشور در بازار جهانی محصولات دامپزشکی نقش مهمی داشته است. TEVA با بهره گیری از چنین کارخانجاتی هم اکنون یکی از 40 کارخانه مهم دارویی در جهان و البته بزرگترین کارخانه تولید محصولات ژنریک در جهان محسوب می شود. 80 درصد محصولات این کارخانه به آمریکا و اروپا صادر می شود. این کارخانه در زمینه انسانی نیز فعال است. در این کارخانه تعداد زیادی دارو و مواد اولیه دارویی با برندهای مختلف تولید و صادرات می شود.ABIC یکی از رهبران انجمن MAI( انجمن تولید کنندگان اسرائیل Manufacturers Association of Israel) و عضو سازمان جهانی تولید کنندگان فراورده های دامپزشکی IFAH محسوب می شود. ABIC بی تردید بزرگترین تولید کننده واکسنهای دامپزشکی در اسرائیل و شاید در سطح منطقه جشم انداز 1404  باشد( البته باید آمارهای آن دقیقا با شرکتهای ترک و ایرانی مقایسه شود)  لینک برای مطالعات بیشتر: وب سایت شرکت  یک لینک دیگر

محصولات: انواع و اقسام  داروها و واکسنهای دامی( لیست محصولات)

مرکز BiondVax:تاسیس در سال 2003- فقط تولید واکسن آنفلوانزای انسانی – دارای استانداردهای جهانی ( مشخصات محصول)

مرکز تحقیقات دارو سازی Savient:تولید دو داروی انسانی با تکنولوژی بومی ، مورد تائید FDA

مرکز BioVac:مرکز ملی تولید انواع فراورده های بیولوژیک و دارویی دامپزشکی و انواع سموم حشره کش و ... در این کشور، دارای استاندارد GMP

محصولات:لیست محصولات

برای مطالعه بیشتر: لیست موسسات بیوتکنولوژی و بیومدیکال رژیم اشغالگر قدس   لینک دوم

 

 

/ 0 نظر / 20 بازدید