نگاهی دیگر

2-     تصمیم گیری درون هیئت امنا بر اساس نیازهای که تصمیم سازان درون سازمان تدوین و توسط رئیس سازمان(موسسه) به هیئت امنا ارائه می شود صورت می گیرد . لذا مباحث از درون سازمان به هیئت امنا ارائه و پیشنهاد میگردد .

3-      موسسه رازی بزرگتر از آنست که تصور شود بر اساس نظر و سلیقه یک نفر مسیرش تعیین شود زیرا که رازی همیشه بزرگ بوده و اگر در مقطع زمانی با مشکلاتی مواجه شده رسالتی که بر عهده دارد آنقدر بزرگ است که یک نفر نمیتواند تعیین کننده مسیرش باشد.

4-      در خصوص برنامه نیز عرض بنده هم همین بود که چگونه بدون برنامه ای که نیاز سطح تصمیم گیری شما را مشخص نماید حدود اختیار و سطح هیئت امنا را به بحث میگذارید .

5-     گمان میکنم پیش از آنکه رئیس موسسه به نقد رئیس هیات امنا نیاز داشته باشد و اینکه مقصری را در خصوص مشکلات رازی پیدا کند نیاز به یک چشم انداز دارد که بتواند آنرا اساس حرکت خود قرار دهد .

 لذا بر اساس آنچه گذشت باید گفت بیش از آنکه هیئت امنا را مسبب وضع کنونی رازی بدانیم ، باید تصمیم سازی ها و مطالب مطروحه در هیئت امنا توسط رئیس موسسه (براساس بسته های تصمیم سازان ) و کیفیت آنرا مورد توجه و بررسی قرار دهیم .

بنده نیز با شما موافقم. نظارت بر کمیت و کیفیت فعالیتهای رئیس موسسه بر عهده هیئت امنا میباشد و باید این سوال مطرح شود که چرا جایگاه موسسه رازی امروز چنین است و چطور ؟

 اما دوست عزیز :

از برنامه و راهبرد فرموده بودید ، از ممیزی داخلی و نگاه مدیریتی.تمامی اینها صحیح. از هر که بپرسی این کلمات زیبای سازمان پسند را بیان میکند: " باید برنامه داشت " ، "جهاد برنامه ندارد" ، " موسسه برنامه ندارد "  ، "مدیران باید دیدگاه برنامه ای داشته باشند " ..... همیشه دیگران باید داشته باشند اما ما چه ؟ من چه ؟ نقش من کجاست ؟

از شما برادر بزرگوار میخواهم از چشم انداز آینده رازی صحبت کنید ! نقد پرهمت را به عنوان نقد درون سازمانی بیان میکنید ! از شما میخواهم به رئیس موسسه راه نشان بدهیم ! بی برنامگی دنیا را مطرح میکنید . مگر آغاز برنامه از یک فرهنگ نیست ؟ مگر آغاز برنامه از یک آرزوی بزرگ درون سازمانی نیست ؟ چرا از اینها سخن نمیگوییم . نمیخواهم بی انصاف باشم و مطالب خوب مورد بحث در سایت را نادیده بگیرم ، اما دوست عزیز شما که نیم نگاهی به بحثهای مدیریتی دارید یا اینکه لااقل آنها را باور دارید ، شما که وبلاگ پرسنل و محققین رازی را در دست دارید چرا فرهنگ نگاه برنامه ای ، نقشی را که هر یک از پرسنل در  این راستا میتوانند ایفا کنند را هدایت نمیکنید .

چرا که فرهنگ برنامه ریزی و نگاه استراتژیک  در بین کارکنان موسسه ، مدیران را وادار به پذیرش برنامه استراتژیک میکند ! نگویید نه که تحمیل خواست پرسنل را بر مدیران رازی قبل از این دیده ایم به خصوص زمانی که اتفاق نظر داشته اند ( مانند حق جذب هیئت علمی ، حق جذب کارکنان و .... ). چرا با وبلاگتان تعهد سازمانی را با نمایش زیبائیهای رازی ترغیب نمینمایید ، مشکلات اینقدر بیان شده اند ( بدون پیشنهاد راه حل ) که دیگر تکراریند ، از قدرت رازی بگویید ، از موفقیتهای که جسته و گریخته بدست میاید . سلسله مطالبی در خصوص بحث خصوصی سازی ، اصلاح ساختار پیوسته رازی ، ساختار و پیکره سنگین رازی ، خصوصی سازی از جنس رازی و مباحثی این چنین که حتما در توان قلم خوب شما هست . به امید روز تدوین راهبرد رازی.

مطلب به درازا کشید. عذرخواهم !!! حرفها بسیار است و مجال کوتاه. امیدوارم مباحث مطروحه را اگر قابل بدانید جهت بیان نگاهی دیگر در وبلاگ خود درج نمایید .

ارادتمند شما

کارمند رازی

کارشناس م

پاسخها:

انشاء الله در فرصتی منایب در خصوص برخی موضوعات که نوشتید توضیح می دهم هر چند در باره اکثر چیزهایی که نوشتید مخالفتی ندارم.

/ 5 نظر / 5 بازدید
ميرافضلي

با عرض سلام خدمت جنابعالي. در خصوص برخي مطالب جنابعالي مقداري توضيح مي دهم: 1- اينكه رئيس هيئت امنا فقط يك راي دارد كاملا موافقم ولي رئيس هيئت امنا داراي نفوذ و تاثيرات زيادي در تصويب شدن يا نشدن پيشنهادات است و خيلي راحت مي تواند جريان جلسه را به سمتي كه مي خواد هدايت كند. پس اينكه شما فرموديد ساختار هيئت امنا را نمي دانم زياد صحيح نيست . خلاصه آنكه نقش دكتر پرهمت در هيئت امناي رازي خيلي بيشتر از يك نفر و يك راي است.2- اينكه پيشنهادات از قبل اماده مي شود را قبول دارم ولي باز هم نقش رئيس هيئت امنا در تصميمات خيلي زيادتر از بقيه است و سكانداري او مي تواند كاملا مسير جلسه را عوض كند.3- با اين حرف شما كاملا مخالفم. اگر دكتر پرهمت يا روساي قبلي داراي برنامه مناسبي بودند، چشم انداز رازي شفاف بود، نظارت بر رازي قوي بود و آيتمهاي ديگر كه در مقاله نوشته شد قطعا وضع ما فرق مي كرد. اين را شما هم به خوبي مي دانيد.

ميرافضلي

4- قطعا بدون برنامه نمي توان سطح توقع از هيئت امنا را مشخص و تعيين كرد. در اين خصوص با شما موافقم و اين مطلب را تاكيدي بر لزوم وجود يك برنامه جامع توسعه براي مجموعه وزارت جهاد و همچنين موسسه رازي مي دانم.5- باور بفرمائيد در اين مقالات به دنبال اينكه كسي را مقصر جلوه داده و بقيه را تطهير كنيم نيستيم. شخصي كردن مشكلات گرهي را باز نمي كند و همه بايد به دنبال حل مشكلات باشيم.

ميرافضلي

6- با نظر ششم شما موافق نيستم. برعكس جنابعالي فكر مي كنم فلسفه تشكيل يك هيئت امنا صرفا تائيد مصوبات تصميم سازان نيست. يعني آنها فقط براي اين جمع نمي شوند كه هر چه در جلسه مطرح شود را تائيد و امضا كنند بلكه آنها براي اين جمع شده اند كه آنها نخبه تريند و ضريب هوشي بالاتري دارند، به نحوه حل مشكلان واقف ترند و ...اتفاقا بر عكس شما عقديه دارم در وضعيت اسفناك رازي ، هيئت امناي آن مسئوليت سنگينتري نسبت به بقيه دارد و بايد مسئوليت بيشتري را قوبل كند زيرا هر چه دامنه اختيارات وسيعتر مي شود، وزن مسئوليت بيشتر مي شود.

ميرافضلي

و اما نقش من و شما. نقش و وظيفه هر كس در سازمان به مقدار مسئوليت و اختيارات اوست. علاوه بر آن هر كس داراي يك سري وظايف عمومي نسبت به سازمان است از قبيل اينكه دلسوز باشدريال در فعاليتهاي گروهي شركت كند و ...هر كدام از ما اگر پيشنهادي داشتيم بايد بگوئيم و اگر نقدي داشتيم با رعاي احترام بيان كنيم. خوبيها را اجر نهيم و بديها در حق خود را چشم پوشي كنيم و ...اين وبلاگ عمدتا همين موضوعات را پيگيري مي كند و قطعا با همكاري افراد فرهيخته مثل جنابعالي بهتر از اين نيز خواهد شد. اينكه فرهنگ برنامه ريزي استراتژيك در كاركنان ، مديران را پذيرش برنامه هاي استراتژيك وادار مي كند تاكنون كه چنين اتفاقي رخ نداده و در مقابل آن اينرسي زيادي وجود دارد.آنالان هم كه اينها را مي نويسم خيلي ها از من دلخور هستند كه چرا ميرافضلي اينجوري شده.البته اميدوارم با نقدي كه از عملكرد جناب دكتر پرهمت صورت گرفت ايشان حاضر شوند در جهت استراتژيك كردن مجموعه تحقيقاتي وزارت جهاد گام بردارند ولي باور بفرمائيد خيلي از مديرن ارشد با اين مفاهيم بيگانه اند و به آن اعتقادي ندارند.

ميرافضلي

در خصوص پيشنهاداتي كه براي مقالات در وبلاگ داديد از همه آنها استقبال مي كنيم. بنده هر چه بلد هستم همين است. اگر به برخي موضوعات اشاره نكرده ام چون بلد نبوده ام. شما كه ذوالفنون هستيد بفرمائيد. با كمال در خدمت شما هستم.. نكته پاياني آنكه نظرات شما بسيار جالب بود. باز هم بنويسيد. گاهي احساس خستگي و سرخوردگي به من دست مي دهد ولي نوشتجات افرادي مكثل جنابعالي اين اميد را زنده مي كند كه بالاخره اين مطالب را برخي به ديده دقت و نقد و تحسين مي خوانند. پس بايد بنويسيم و لذا باز هم مي نويسيم و مي نويسيم تا وقت آن سر آيد.از شما سپاسگزارم