مثبت اندیشی در موسسه

آیا اگر مسئولین و مدیران ارشد و میانی و پایه موسسه با هم یکدل بوده و به سوی اهداف روشن و تعیین شده ای و با انگیزه کافی اقدام کنند در نتایج اقدامات ایشان اثر مثبت دارد یا خیر؟

آیا اگر محصولات موسسه با رعایت ضوابط کیفی و رضایت مشتری تولید شوند در میزان فروش و درآمد موسسه اثر مثبت دارد یا خیر؟

برای اندیشیدن و تعقل درباره پاسخ به سوالات بالا و از این قبیل پرسش ها (که موارد بیشتری را هم می توان بر این لیست کوتاه افزود) لازم است تا به معنای دقیق مثبت اندیشی و ملاحظات آن توجه کنیم.

روح، روحیه، قلب یا ذهن ما به مانند کامپیوتر تشبیه می شود که انسان در زمان تفکر و اندیشه در واقع در حال پردازش است؛ سوال، در یک سیستم پردازش چه چیز ممکن است؟ آری پاسخ این است که تنها پردازش اطلاعات ورودی به سیستم ممکن است.

پس خروجی سیستم ناشی از مجموعه اطلاعات و ورودی های همان سیستم است، که اگر مرتب اخبار و اطلاعات منفی را در آن بریزیم سیستم ذهنی ما ناخودآگاه فقط روی اطلاعات منفی جستجو می کند و نتیجه چنین پردازشی از آغاز هم معلوم است که منفی است و اگر بتوانم بر دروازه ورودی خود سیستم کنترلی بگذاریم و اخبار و اطلاعات مثبت را جذب و تحلیل کنیم می توان انتظار داشت که از خروجی سیستم نتیجه مثبت بگیریم.

حاصل بررسی روی تمام اطلاعات منفی شهر و کشور همیشه منفی است، شما در کنار یک بیمارستان تعداد مرگ و میر را بشمارید در کنار یک خانه سالمندان میزان نگرانی ها و ناله را بشمارید در کنار یک جاده تصادفات را شماره کنید عصری که به منزل بروید روحیه ای منفی دارید و هر چه به شما بگویند حتما پاسخ شما منفی خواهد بود و آمادگی هیچگونه ریسک را ندارید و مرتب کلمات و گزاره های منفی را تکرار می کنید چون در ذهن یا قلب شما هیچ نوع خبر مثبت وارد و درج نشده است.

اما اگر عادت کنیم در ارتباط هایمان به اخبار مثبت و اطلاعات سازنده اکتفا کنیم و به انتقال عملکردهای مثبت بیاندیشیم و مرتب گزاره های مثبت را رد و بدل کنیم، خب دل و ذهن ما هم از شیرینی و حلاوت عملکردهای مثبت به وجد آمده و در پاسخ به سوالات دیگران امکان تفکر و اندیشه و ارزیابی موقعیت و انتخاب راه حل بهتر را خواهیم داشت.

اسامی افراد موفق و مخترعین و اشخاصی که در سرنوشت کشور خود تاثیر مثبتی داشتند را مرور کنید وجه اشتراک تمامی آن ها همین اقدام سازنده و داشتن امید و پرهیز از تنبلی و کنار زدن موانع راه و پیگیری مستمر موضوع بوده است که این همه تنها در سایه داشتن اندیشه های مثبت ممکن است.

خوشبختانه برای داشتن فضای مثبت اندیشی کار ساده ای را پیش رو داریم که عبارت است از مرور مستمر منابع علمی مثبت اندیشی که در اطراف ما کتاب ها و مجلات و برنامه های صدا و سیما و سایت های اینترنتی بی شماری هستند که قلم و نگاه متفاوت هر کدام می تواند هر نوع سلیقه خواننده را پاسخ گو باشد.

تمرین و تکرار اصول مثبت اندیشی لازمه ادامه راه تفکر مثبت است و این نیز با همت و پیگیری خود شما مقدور است.

لازم به ذکر است که در منابع دینی ما کلیه واژه هایی مانند عقل و امید، همبستگی و همدلی، آراستگی و شادمانی و ادب و بسیاری دیگر، تمامی در همین راستا معنا یافته و تجلی بهتر و بالاتری پیدا می کنند.

توصیه های مثبت اندیشی:

  1. خود را جای خدا نگذاریم و اجازه بدهیم خداوند کار خودش را انجام و دهد و قضاوت را به عهده او بگذاریم و اینقدر درباره عملکرد اطرافیان قضاوت نکنیم، این موضوع آفت دل و ذهن یک مومن و یا فرد خلاق است.

  2. نقش باستان شناسان را بازی نکنیم و اینقدر موضوعات سوخته مربوط به ماه ها و سال های گذشته را نو فراوری نکنیم، قابل هضم نیست، سیستم هاضمه شما را بر هم می زند.

  3. تنها با اعتماد و احترام به یکدیگر است که می توان اعتماد و احترام آن ها را به سوی خودمان جلب کنیم و با هم "ما" بشویم و از تلاشمان محصولی قابل رقابت حاصل کنیم.

  4. مرحله بندی از اصول مثبت اندیشی است، کارهای خود را تقسیم بندی کرده و سپس زمانبندی کرده و در حد خطوط تعیین شده انتظار داشته باشیم و اقدامات خود را تنها با برنامه تعیین و زمانبندی شده خود بسنجیم و نه با مقایسه با مراکزی که رقیب ما محسوب می شوند.

  5. متوجه موقعیت انحصاری موسسه باشیم و بدانیم که غیب کردن و از نو ایجاد کردن این موسسه امکان ندارد و چاره نداریم جز اینکه به روش حل مسئله، یکایک موضوعات را تجزیه و تحلیل کرده و بهترین راه حل را انتخاب کنیم و با توجیه همبستگی و پیوند برخی امور با هم کار را متوقف نکنیم و در هر موضوع به طور روشن عوامل موثر و عناصر تاثیر گذار را به گونه ای واضح ببینیم و از جوسازی های بی ثمر و شعبده بازی به جای تحلیل علمی پرهیز کنیم.

  6. محصول کار وزندگی خود را نمونه ای از حاصل کار خالق هستی بدانیم که او هم در زندگی ما دخیل است، پس به گونه ای کار کنیم که شرمنده او نباشیم و حاصل کار ما در شان خالق بی مانند و در حد سپاس و شکرگذاری از او باشد، کوزه شکسته قابل پذیرش آبی نیست که خدا آفرید، او رحمتش را زلال خلق می کند ما هم بی پیرایه و خالصانه کار می کنیم تا در غروب هر روز با آبرومندی، شکر نعمت حیات و سلامتی اش را ادا کنیم.

/ 0 نظر / 81 بازدید