جای خالی ایران در گردهمایی های DCVMN

2-   عدم حضور فعال موسسه در تشکلها و گردهمایی های موسسات واکسن سازی . مثلا در گردهمایی های  DCVMN که برای ارتقای صنایع مربوط به واکسن در کشورهای در حال توسعه فعالیت می کند و از طرف WHO هم حمایت می شود ما عضو هستیم ولی عمدتا در جلسات آن شرکت نمی کنیم، و اگر هم حضوری باشد یک حضور نمادین است.

توضیح: DCVMN Developing Countries Vaccine Manufacturers Network  یا به اختصار DCVMN شبکه ای است مرکب از تولید کنندگان واکسن در کشورهای در حال توسعه. هدف این شبکه حمایت از سازندگان واکسن در این کشورها جهت حفظ کیفیت واکسن و تامین مناسب آن برای کشورهای فوق است.

3-   نوع تولیدات علمی: در زمینه های علمی و تولید مقاله در مورد واکسن چه در تولید و چه در تاثیر و کارایی آان  در فیلد که به طور غیر مستقیم موسسه را در سطح جهان مطرح می کند زیاد فعال نیستیم و اگر هم انجام شود عمدتا در مجلات داخلی منتشر می شود و به عنوان مثال کمتر پیش می اید که نتایج مطالعات ما در مجلات معتبری مثل مجله Vaccine منتشر شود.

4-   ضعف در بسته بندی و تهیه مستندات: بر خلاف تصور خیلی ها،  موسسه رازی از نطر کیفیت محصولات فاصله چندانی با محصولات مشابه اروپایی ندارد. تجربه ما در مورد واکسنهای طیور نشان می دهد که این واکسنها با بهترین واکسنهای دنیا که هم اکنون وارد می شوند قابل رقابت هستند ولی  ما در بسته بندی ، تهیه مستندات و معرفی واکسن و بازار یابی آن بسیار ضعیف هستیم. این مسئله در باره واکسنهای انسانی هم صادق است. مثلا برخی از واکسنهای خارجی که الان به واکسنهای موسسه ترجیح داده می شوند کیفیت بهتری نسبت به واکسنهای موسسه رازی ندارند ولی چون مورد تائید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته اند و از نظر تهیه مستندات  در شرایط بهتری قرار دارند به آنها بیشتر توجه می شود.

5-   شرکت در مطالعات Collaborative: یک نکته بسیار مهم دیگر آن است که ارتباط ما با سازمان بهداشت جهانی بسیار ضعیف است.  در مقایسه با واکسن سازان هند و اندونزی که دارای ارتباط مداوم با این سازمان هستند موسسه تقریبا هیچ  ارتباطی با این سازمان ندارد. ارتباط با سازمان بهداشت جهانی و شرکت در مطالعات Collaborative آن باعث مطرح شدن موسسه رازی در سطح بین المللی می شود. جالب است که در این نوع مطالعات واکسن سازهایی از آسیا گاهی شرکت دارند که ده سال نیز سابقه واکسن سازی ندارند ولی ما حضوری در این مطالعات نداریم.

/ 4 نظر / 12 بازدید
مجتبی محرمی

امام خمینی رحمت ا.. علیه فرمودند: تبلیغ صحیح تبیین درست و به موقع تواناییها و کارهای انجام شده است( نقل به مضمون). همانطور که نویسنده محترم مقاله اشاره کرده اند موسسه رازی در معرفی محصولات خود در داخل کشور موفق نبوده تا چه رسد به خارج از کشور. و امیدواریم انشاا..با درایت مدیریت محترم موسسه این نقیصه مهم در داخل وخارج از موسسه مرتفع وبیش از پیش موجب اعتلائ موسسه گردد.

فکر می کنین ما کجائیم

دوست و همکار گرامی وقتی مقاله شما را خواندم از دو موضوع تاسف خوردم. یکی اینکه فکر می کنین ما کجا هستیم ما در موسسه رازی واقع در حصارک کرج زیر مجموعه وزارت جهاد و سیستمی که برازنده همین مسئله است داریم کار می کنیم. فکرها بسته و فقط نگاه مدیریت به اینو و به اون که فلانی چیکار کرده و اون یکی داره چیکار میکنه. زیر اب اینو بریم بزنیم و زیر اب اون یکی را بزنیم . دوم اینکه وقتی آدم مدیرانمون را نگاه میکنه مثلا مدیر اسبقمون که فول پروفسور استاد نمونه کشوری و هزار القاب دیگه داشت برای سفر خارجی خودش را هلاک میکرد و حاضر بود حتی آبروی موسسه را بر باد دهد و حتی یکبار بعنوان کارشناس تعاونی چند منظوره رفته افریقای جنوبی و از بس که سفر رفته بود مارکوپولو وزارتخانه لقب گرفته بود فکر می کنین کسی در این حال و احوال به فکر ارتباط با مجامع بین المللی برای موسسه رازی میتونه باشه. اون چیزی را هم که بعنوان ارتباط با مجامع بین المللی میتونیم از اون یاد کنیم مثلا ارتباط با بانک توسعه اسلامی برای دوره های معتبر سازی و غیرو زحمت دیگرون بود که با مدیریت سر در گم موسسه بر باد رفت برای همیشه.

اي بابا يك كم صبر ميكردين اين يكي رو هم .....

اي بابا يك كم صبر ميكردين اين يكي رو هم دكتر دليمي ميرفت تا جاي ايران خالي نباشه بعدش عوضش ميكردين. الان نه خودتون رفتين نه گذاشتين اون بنده خدا بره چي شد تمامي پول سفرش و ماموريتش دود شد رفت هوا. چرا اينقدر بيفكرين الانم دير نشده بازم اگر بخواهين روابط بين المللمون رو بديم دكتر دليمي تا از طرف تات هر وقت براي موسسه سفري چيزي پيش اومد ايشون برند و جاي موسسه و ايران در آن كنفرانس بين المللي خالي نباشه ايشون فقط براي خدمت حاضرند در هر جلسه و كنفرانس خارجي مربوط به موسسه شركت كنند يه وقت فكر نكنين ايشون عشق سفر خارجي داشتنا اصلا ؛ فقط عشق خدمت..

سلام بر عزيزان

بسيار از ديد و طرز تفكر شما در خصوص مسائل موسسه سپاسگزارم