قرائتی نوین از پروژه تحریم در حوزه داروئی-دکتر فرشید جزایری

متعاقبا اعلام نمودیم; شورای امنیت سازمان ملل، به لحاظ حقوقی، حق ندارد مستقیم یا غیر مستقیم، مسبب تحریم ورود دارو به کشور، شود. اما اینکار صورت گرفت. پیش بینی بهنگام مولفه های بحران و  طراحی سازوکارهای مقابله را از وظایف پدافند غیرعامل در حوزه داروئی، دانستیم و سعی کردیم تا با معرفی نرم افزار ، بکارگیری افزار مناسب مقابله و تعامل با تهدیدات نرم را، نهادینه کنیم.

خاستگاه اندیشه: با تغییر نرخ برابری ریال در مقابل ارز خارجی، در نگاه اول به نظر می رسد مجموعه های داروئی و نهایتا شهروندان محترم، نسیمی از نابسامانی های ساختگی را حس نمایند.  به آموزه های مذهبی-سیاسی خود مراجعه کردیم; عبارات: "سیاست ما عین دیانت ماست"، "جنگ نعمت است"، "ما می خواهیم اگر کسی در یک خانواده مریض شد، بیش از رنج مریض داری، رنج دیگری نداشته باشد"، "ما سیاست بازدارندگی را تائید می کنیم"، را مناسب حال دیدیم و برآن شدیم که با قرائتی نوین، تحریم را در حوزه داروئی مورد نقد و بررسی قراردهیم.

چکیده: همانگونه که جنگ نعمت است، تحریم ها هم می توانند و باید سبب پیشرفت و اعتلا نظام داروئی شوند. اقتصاد انرژی در حوزه داروئی باید بگونه ای تبیین و استقراریافته باشد که با کمترین آسیب جسمی-روانی بیماران محترم از این مقطع گذار، بگذرند. سال هاست که خبر خودکفائی در تولید دارو در محافل تخصصی و مدیریتی کشور، نقل می گردد. دانشمندان با رتبه های برتر در کلاس جهانی معرفی می گردند. بنابراین با اتکا به گزارشات موجود در می یابیم که جنگ و تحریم سبب پیشرفت جهشی در علوم داروئی شده است.  لیکن به اعتقاد نگارنده "حفظ ثبات در مجموعه، خود مولفه دیگری است که بی بها به دست نمی آید و اگر به اندازه اپسیلونی شک و تردید- که ماحصل عدم درک درست و برنامه ریزی مناسب است- وجود داشته باشد، کلیه دستآوردها در اندک زمانی از دست می روند. درک روشن و علمی از مختصات مولفه حفظ ثبات، نیازمند بازبینی دقیق و تکرار محاسبات از منظر علوم دقیق است.

مقدمه:سابقه تحریم به آبان 1343 برمی گردد که نام امام راحل(ره) وارد لیست سیاه سیا قرار گرفت. او در سخنرانی تاریخی خود برای اولین بار بت آمریکا و آمریکائی بودن را از نظر فرهنگی شکست و به سابقه (1828میلادی)136 ساله کاپیتولاسیون* در کشور، پایان داد. از همان زمان نهضت اسلامی مورد تحریم قرار گرفت. پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، تسخیر لانه جاسوسی و نظر امام(ره) در خصوص 3 کشور آمریکا، شوروی و انگلیس، صحنه مبارزه را جدی تر کرد. دوران دفاع مقدس نشان داد که تجاوز نظامی و پشتیبانی بیش از 10 کشور تراز اول دنیا از رژیم تا دندان مسلح صدام بعثی، اگرچه می تواند سبب شکوفائی اقتصاد اروپا، آمریکا و یا حتی شوروی سابق گردد، اما در دستیابی به اهداف نظامی و استراتژیک، امری مورد تردید است. بنابراین طی چند دهه اخیر در شبکه و ماتریسی از تحریم، به جلو رفته ایم. ارزیابی گزارشات، حکایت از آهنگ  تند و با شتاب پیشرفت، دارد. در متن گزارشات گفته اند: "با تقریب چند درصدی به خودکفائی در تولید دارو رسیده ایم"، "پیشرفت های قابل توجه در تولید داروهای های تک و نانوداروها داشته ایم"، "فاصله چندانی با تسخیر بازار داروئی منطقه و خاورمیانه نداریم"، "در زمینه تولید علم(تعداد مقاله و اندکس اچ) اهداف چشم انداز 1404محقق شده است"  و الی آخر. پس چرا مقطع زمانی حاضر با دوره شعب ابیطالب مقایسه شد؟ به اعتقاد نگارنده "پاسخ در عدم توجه به زیرمولفه های بحران است". زیر مولفه های بحران از جنس بحران نبوده و بهمین خاطر با روش های معمولی قابل شناسائی و ردیابی نیستند. زیر مولفه های بحران نما و بحران ساز از جنس مدیریت، به لحاظ هنری، هستند. هنر از لحاظ ماهوی مبنای مشترکی با فرهنگ دارد. و از همین روی است که تهاجم فرهنگی به شبیخون فرهنگی، تشبیه شده است. بنابراین درک نادرست از زیر مولفه ها، ما را به تشبیه نادرست مقطع حاضر با تحریم اقتصادی مسلمانان صدر اسلام، رهنمون می سازد. به اعتقاد نگارنده ;در تاریخ تطبیقی انقلاب، تصرف لانه جاسوسی، حمله نظامی به طبس و دوران دفاع مقدس و به طبع آن ترسیم موجودیت جهانی اسلام، پایان دوره زمانی شعب ابیطالب محسوب می گردد. شهدا به تعبیری برتر از ابوطالب و حضرت خدیجه با اختصاص عزیر ترین سرمایه دنیوی خود-خونشان- حلقه محاصره را شکستند. رفتار تمامیت خواهی و باج خواهانه دنیای غرب که برخواسته از رفتارهای غریزی ومهار نشده می باشد، اشاره به منفعت طلبی دارد. نوسان در نرخ برابری ریال با ارز خارجی خود مولود عدم آسیب شناسی، عدم توجه به مولفه ثبات مجموعه، بکارنگرفتن نرم افزارهای هوشمند و عدم تسلط بر پارامترهای حاکم بر شبیه سازی* وقایع، می باشد. نداشتن سیستم های خودکنترلی، عدم استقرار ساز و کارهای خود جبرانی و عدم دریافت  و تجزیه و تحلیل بازخوردها در فرآیندها باعث می شود که گاها نتوانیم مشکل حقیقی و منبع نوسان و نویز را در مجموعه شناسائی کنیم.

بحث:حرف ما اینست که چگونه هنوز در تامین بخشی از نیازهای داروئی کشور چشممان به دست کمپانی های خارجی است؟ بدهند یا ندهند. سود بیشتر بخواهند یا حق مالکیت کشور را. بحث ما اینست که اگر خدای ناکرده نفت، این منبع خدادادی، تمام شدنی و تجدید نشدنی ، به خط پایان خود برسد، آنگاه  مدیریت هم علم می شود و هم هنر. اما امروزه مدیریت، مبادله پایاپای کالا به کالا شده است. بحث اینست که در وقت تنفس از مدیران تراز اول داروئی کشور بپرسیم: چگونه شد که از تحریم به بازار آزاد و سیاه دارو رسیدیم؟ چه مراحلی را گذراندیم؟ مراحل بعدی چیست؟ حقوق شهروندی کجاست؟  تامین و عدم تامین آن چه عواقبی را در بر دارد؟ اگر به شما بگوئیم تحریم های داروئی می توانند قلب رهبر فرزانه - که همچون پدری مهربان و مسئول، نگران سلامتی فرزندان خود است- را به درد می آورد، پر بیراه نگفته ایم. زیرا وی معتقد است که "ما می خواهیم اگر کسی در یک خانواده مریض شد، بیش از رنج مریض داری، رنج دیگری نداشته باشد". بنابراین اگر قرار باشد تحریم ها موفق گردند، مواظب باشیم دلیل این موفقیت، تفرقه در جنگ احد نباشد. زیرا که در چنین حالتی ما در برابر رنج و آلام بیماران محترم، مسئولیم و قطعا با مراجعه به تاریخ تمدن اسلامی-ایرانی خود در می یابیم که روزی پیش رو خواهد آمد که شهروندان با توسل به مجموعه قضا، از حقوق خود بپرسند. از آنجا که "سیاست ما عین دیانت ماست"، هر مدیر ارشد همانگونه که فکر می کند، می گوید و عمل می کند. او ولایی است. و همچون رهبرش، مراتب کرامات انسانی را باور دارد و از خود می پرسد: اکنون که اهداف چشم انداز 1404 در زمینه های داروئی پیش از موقع محقق شده، دشمنان در تجمیع عواقب تحریم، روی چه چیزی حساب باز کرده اند؟ ناشناخته های تحریم کدامند؟ اگر چنین توانی برای رسیدن به اهداف سند وجود داشته، چرا در نقطه گذاری مسیر دیده نشده است؟ اگر هم نیاز سنجی و توان سنجی مناسبی در تدوین اهداف انجام شده است، چگونه جهش کرده ایم که خود نفهمیده ایم؟ نکند خدای ناکرده به دنبال خاکریز دشمن، بایستی درون مرزی فکر کنیم. نکند دشمن در تدارک جنگ های نرم و فرامرزی است. یقین بدانید که چنین است. 

نتیجه گیری: برای پیش بینی نتیجه و عواقب مدیریت، سیاستگزاری و برنامه های راهبردی در حوزه تخصصی خود لازم نیست که به سراغ رمزگشائی از یادداشت های منتسب به نوستراداموس برویم و یا از اجداد و نسل های پیشگوی بعد از وی بهره جوئیم. اگر بدانیم که در مدیریت  کلاس جهانی در طرفه العینی کارنامه اعمال خود را دریافت خواهیم کرد، کافی است تا به خود آئیم.

پیشنهاد: گام اول: مدیران تراز اول داروئی کشور در یک حرکت نمادین، 3/1(یک سوم) دارائی خود را وقف ملت، تقدیم رهبر نمایند. این عمل نمادین، در طول نظام، دولت نهم و دهم، مجلس هشتم و نهم در تاریخ کشور ثبت خواهد شد. و علاوه بر ایجاد روح همبستگی، به تقویت عرق مذهبی-ملی و برقراری انضباط و اقتدار پدرانه مدیران داروئی در مجموعه منجرخواهد شد. امروز مدیران با این حرکت التزام عملی خود را به رهبر معظم نشان خواهند داد و در زمره مجاهدان و مجاهدت های خاموش در ردیف ابوطالب و حضرت خدیجه کبری علیهاالسلام برای تامین مایحتاج دوران محاصره اقتصادی، قرارخواهند گرفت. و متفکران غربی در خواهند یافت که ما از نبود و کمبود نمی هراسیم، هرچه داریم با عزت نفس مصرف می کنیم.

*برگرفته از وبلاگ سلام بر تو ای رازی

/ 4 نظر / 12 بازدید
يك عضو همتراز قديم

با سلام، شما قبلا در خصوص اهميت تحريمها و لزوم تلاش موسسه براي خنثي كردن آن مطالبي را نوشته بوديد. شما خبر داريد كه جناب دكتر قدكچي در اين خصوص چه كرده اند و كار به كجا رسيده؟ چيزي كه ما مي بينيم آن است كه سوء مديريت از يكسو و تحريمها از سوي ديگر مثل دو تيغه قيچي در حال بريدن رشته هاي حيات ما هستند

کارشناس م

مقاله زیبایی بود اما در خصوص پیشنهاد باید بگوییم ما بیش از اینکه نیازمند داراییهای مدیران باشیم نیاز به عملکرد دانشی آنان و ایجاد تعلق در بین اندیشمندان و محققین این زمینه داریم تا بتوان : 1- محورهای وابستگیها را تشخیص داده و تحقیقات کاربردی محصول محور در خصوص زمینه ها وابستگی را هدایت نمایند . 2- با توجه به استراتژیهای خصوصی سازی دولت زمینه را برای ترغیب و حمایت بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری بر دانش فنی تولید شده از این تحقیقات را فرآهم آورند . (سازکارهای حمایتی مانند تسهیلات بانکی ، خرید تضمینی و ... ) 3- تشکیل کمیته مقابله با تحریمها با حضور محققین و برنامه ریزان موسسه و تدوین یک راهبرد کوتاه مدت جهت هدایت فعالیتهای فوق با وجود دانش و تجربه و همتی که بین همکاران و محققین ما هست این کار عملی است

می ترسم

خیلی مقاله علمی، موشکافانه و وزيني بود. بيشتر از اين خوشم آمد كه نويسنده اسمش را هم نوشته بود. دكتر جزايري در جنگ تمارعيار با استبداد مديريت گذشته، هيچ كم نياورد. مديريت جديد به نوعي وام دار مبارزان گذشته است. دليمي و معاونت مربوطه اصرار به ترخيص فراورده معيوب داشت كه جزايري قبول نكرد. اميدوارم روزي بيايد كه همه در سطح قابل قبولي از استانداردها زندگي كنيم.

كارشناس

مدیرانی هم چون عابدی فقط دوست دارند حفظ سمت کننند / عابدی همان کسی هست که وقتی دکتر اخویزادگاه داشت می رفت و دکتر دلیمی می امد .. عابدی برای حفظ خود دشمن اخویزاده گاه شد البته دقیقا رفتار عابدی با دکتر کهرام هم همین بود فقط حفظ سمت و واقعا عجیب این است کم همیشه هم موفق می شود و ریاست خام رفتا ایشان می شود . اقای دکتر شما به نظر من بهترین کار این است که با افراد به طور روشن و واضع در سایت صحبت کنید و صحبت های انها هم در سایت نوشته شود .