سکوت سازمانی- بخش دوم -بی تفاوتی اجتماعی

بنا به تعریف بی تفاوتی اجتماعی یک بیماری اجتماعی است که تعریف آن با توجه به این که با چه رویکردی به آن نگاه کنیم متفاوت خواهد بود، هارولد کاپلان و بنیامین سادوک آن را حالتی از نبود احساس درونی و عاطفه، عدم علاقه و درگیری هیجانی نسبت به محیط خود تعریف کرده اند(کاپلان، هارولد- سادوک، بنیامین، واژه نامه جامع روانپزشکی و روانشناسی، گروه مترجمان، تهران، انتشارات بدر،1375 ص29). همچنین بی‌تفاوتی را نوعی تصور، طرز تلقی یا احساس تعریف کرده‌اند که از انتظار عدم تاثیرگذاری و تعیین کنندگی رفتار فرد در ایجاد نتایج ناشی می‌شود.البته بهتر است برای تعریف این مفهوم، از مفاهیم مقابل آن یعنی مشارکت  و درگیری بهره گیریم که در این صورت، بی تفاوتی را می‌توان به عزلت گزیدن و فقدان مشارکت در حد انتظار معنی کرد.درگیری در امور اجتماعی(Social Involvement) را می توان نقطه مقابل بی تفاوتی دانست که در آن فرد به شدت در امور اجتماع پیرامون خود درگیر است.

سکوت یا موتیسم انتخابیSM-Selective mutism

یک پدیده دیگر که تا حدی به موضوع بحث ما ارتباط دارد و البته در موسسه رازی نمی توان برای آن مصداقی یافت بیماری موتیسم انتخابی است. موتیسم انتخابی نوعی بیماری اضطرابی اجتماعی یا Social Anxiety Disorder  اجتماع ترسی(Social Phobia) است که در آن فرد بیمار(که اکثرا در سن کودکی است)  در حالت عادی قادر به سخن گفتن است ولی در شرایط خاص یا در حضور افراد خاص قادر به سخن گفتن نیست(سکوت می کند یا لال است)( http://en.wikipedia.org/wiki/Selective_mutism). تحقیقات نشان داده مغز این بیماران به طور دائم در حال دریافت ایمپالسهای خطر بوده و همواره خود را در معرض تهدید می بینند.این بیماران در محیطهای دیگر به راحتی صحبت می کنند و علت سکوت آنها نقص در معلومات یا نقایص عضوی مثل لکنت نیست.انزوای اجتماعی،ترس،احساس شرم و اضطراب از دیگر علائم آنهاست. مجددا تاکید می کنم که این بیماری را صرفا برای تکمیل بحثهای مربوط به سکوت سازمانی ذکر کردم و البته در خصوص سکوت سازمانی و تقیه بحثهای بسیار بیشتری وجود دارد که در این مختصر نمی گنجد و صرفا سعی شد به برخی تعاریف کلی بپردازیم.

نتیجه گیری: به نظر می رسد که موجودات زنده  به طور غریزی در شرایط استرس یا خطر،ترجیح می دهند به سطح پایینتری از تلاش و فعالیت اجتماعی سوق یابند تا:

- انرژی خود را برای روزها و ساعات بد ذخیره کنند،

-با تمرکز تمامی قوا بر تغییرات محیطی و حفظ دائم هوشیاری آماده بهترین پاسخ به آنها باشند،

-با کاهش تبادلات با محیط پیرامون کمتر در معرض خطا یا اشتباه یا تاثیرات احتمالا مخرب عوامل محیطی باشند و

-بتوانند با در نظر گرفتن شرایط، بهترین و زیرکانه ترین اقدام ممکن را در جهت تداوم رشد درونی،حمله به عوامل خطر آفرین بیرونی و دیگر اقدامات ممکن در شرایط بحران به انجام برسانند.

یک نتیجه مهم دیگر آن است که اصولا ترس و استرس،جامعه را مجبور به سکوت و عدم فعالیت می کند و این اتفاق شوم سبب هزینه های سنگینی برای سازمان می شود.بی تردید هزینه های سکوت ناشی از ترس بیش از  هزینه های توجه به سخن پرسنل و پذیرفتن آرا و نظریات ایشان است.( این جمله که متعلق به یکی از دانشمندان بزرگ علم مدیریت است را با خط طلا بنویسید)

/ 5 نظر / 48 بازدید

جناب دکتر شما خود می دانید موسسه همیشه دچار تغییر و تحولات بوده است اما تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است همیشه مدیران ثابت بود ها ند و جناحهای خاصی مسئول. بیشتر همان ناامیدی مستولی است. اکثرا می گویند خوب چه اتفاقی می افتد؟ هیچ ، اگر من حرف بزنم جز تخریب خودم کاری دیگر نیست.

فاطمه واحدی

جناب دکتر میر افضلی با سلام خواهشمندم نظر اول را حذف بفرمایید. امروز توسط دوستان در جریان این کامنت قرار گرفتم. بنده هم بخاطر ندارم تا حالا از اینکه مسئولیتی ندارم گله داشته باشم. تنها خواسته ی من که جنابعالی در جریان هستید فراهم کردن امکانات جهت تحقیق و پژوهش بدون موانع شایع است نه مسئولیت. متشکرم ضمنا پیشنهاد می شود قبل از اینکه کامنتی در سایت قرار بگیرد قبلا توسط جنابعالی بررسی شود)

ميرافضلي

ميرافضلي:...من به خاطر ندارم تاکنون از شعبه مشهد کامنتی داشته باشیم. در کامنت ارسالی نام برخی افراد به صراحت برده شده بود که انتشارآن با ضوابط قانونی تا حدی مغایرت داشت ولی با اینحال دلم نیامد آن را حذف کنم لذا با یک تکنولوژی کاملا بومی و جدید!!! آن را ویرایش کردم. به علاوه به وجود برخي لابي ها و مسائل پشت پرده در اين شعبه مهم اشاره شده است كه البته در سازمانهاي ايراني موضوع بديهي و جاافتاده اي!!! است زيرا خيلي از ما با همين لابي گريها به جايي رسيده ايم. اصولا در سازمانهاي ايراني شايسته سالاري مطرح نيست و هر رئيسي افراد همفكر و هم نظر با خود را به پست هاي مد نظر خود منصوب مي كند. البته شايد مفهوم شايسته سالاري همين باشد و ما هم نمي دانيم. نويسنده اين كامنت به برخي موضوعات مختلف اشاره كرده اند و هم خودشان مطلب را با سانسور نوشته اند و هم بنده مجبور شدم چند بار اين مطلب را سانسور كنم و تازه هنوز خيلي ها مي توانند بر اساس همين مطلب قيچي قيچي شده از ما هزار تا شكايت بنمايند. .....

ميرافضلي

اميدوارم اين ظرفيت براي مديران براي شنيدن انتقادات و حتي تخطئه وجود داشته باشد و اگر در لابلاي اين جملات قيمه قيمه شده حقي وجود دارد آن را دريابند. دوستان نيز اگر لطف كنند و مطالب خود را واضحتر بنويسند خيلي بهتر است و البته با رعايت احترام و ادب بيشتر.

متن كامنت قيمه قيمه شده ارسالي از مشهد

چرا افرادی که سالهاست با لابی های دوستانه و رانت خوار، موسسه را به اینجا رساندند فرصتی به بقیه نمی دهند؟ چرا باید یک مدیر همیشه مدیر باشد و چرخش تحقیق و تولید در مدیریت نیست؟ چرا مثلا بد است که دکتر ..... هیئت علمی بدون مسئولیت باشند؟ چرا دکتر .... نباید هیئت علمی بخش تولید باشد؟ چرا مثلا بد است ..... که همکار پرتلاشی است و یک خانم ، مسئولیتی داشته باشد؟ چرا باید افراد …... در راس باشند. تابوهای مشهد را بشکنید. حداقل خود دکتر قدکچی قطعا در جریان لابی ها هستند. خود ایشان زمانی که معاون تولید شدند در مشهد ........ لابی راه انداختند و بر اساس یک نامه نگاری دکتر قدکچی را وادار به استعفا از پستشان کردند؟ چرا باید افرادی که با بورس علوم ادامه تحصیل دادند در موسسه رازی مشهد همه کاره باشند؟ چرا باید همسرانشان با پارتی مستولیت مهم در مشهد بگیرند؟ چرا، چرا،////؟؟؟؟؟ چرا باید نیرویی با تحصیلات غیر مرتبط مسئول ....... باشد؟ جز اینکه همه در اثر ارتباطات و نه شایستگی به این پستها رسید ه اند؟ امیدوارم دکتر قدکچی چشمشان را بر روی مسایل نبندند