تکنولوژی مدیریت منابع سازمان(ERP)، یک نیاز فوری موسسه رازی

این مفهوم  سالهاست که شناسایی شده و به طور مرتب روشهای آن دقیقتر و تکمیلتر شده است. کاربرد فناوری اطلاعات و کامپیوتر سبب شد که این مفهوم کاملا متحول شده و امروزه اکثر سازمانها از این تکنولوژی در قالب نرم افزارهای یکپارچه برای مدیریت منابع خود استفاده می کنند. مدیر ارشد سازمان با بهره گیری از این فناوری می تواند به خوبی در جریان میزان مواد اولیه در حال خرید، میزان مواد در انبارهای مختلف، وضعیت تولید محصولات مختلف در سازمان و از همه مهمتر میزان ضایعات محصولات تولیدی قرار گیرد. به عبارت دیگر در صورت استقرار این فناوری در موسسه ، ریاست محترم موسسه می تواند به خوبی و به صورت آنلاین آخرین وضعیت تولید را بر روی مانیتور کامپیوتر اطاق خود رویت کرده و آن را کنترل کند.

با توجه به محاسن فوق العاده این فناوری، در سال 1385 به مدیریت ارشد موسسه  پیشنهاد شد که این نطام را مستقر نماید و برای آشنایی ایشان ، جلساتی با حضور یکی از شرکتهای عرضه کننده این خدمات برگزار شد ولی نهایتا این ایده  به دلیل نبود زیر ساخت شبکه زیاد مورد توجه قرار نگرفت و اجرای آن غیر عملی شناخته شد و بعهدها هم که ساختار شبکه مستقر شد بازهم به دلایل دیگر به اجرا نرسید و مثل خیلی از ایده های دیگر به فراموشی سپرده شد.

هم اکنون در موسسه رازی این وضعیت وجود دارد:

1- بخشی از فرایند که مربوط به انبار مواد اولیه خریداری شده و همچنین محصولات نهایی است تا حد زیادی در رازی وجود دارد  و نرم افزارهای انبار تا حدی دارای این قابلیت هستند،

2- بخش مهم این فرایند که به موضوع تولید محصولات اختصاص دارد تقریبا وجود ندارد و لذا نمی توان به خوبی فهمید که مثلا میزان ضایعات تولید در خط تولید .واکسن X چقدر است؟

3- با توجه به وجود زیر ساخت شبکه ، امکان استقرار یک نطام مدیریت منابع سازمان به صورت یکپارچه به طور کامل وجود دارد،

4- استقرار این سیستم یک حرکت کاملا حساب شده و رایج در تمامی سازمانها تلقی می شود و به قدری دارای اهمیت است که برخی آن را به منزله یکی از استراتژیهای اصلی سازمان در برنامه های خود آن را مد نطر قرار می دهند( لینک)

موسسه رازی برای بقا نیاز به تحولات جدی در دیدگاهها و استقرار نظامهای مدرن دارد و در بخش تولید شاید بهترین کار، استقرار تفکر مدیریت منابع سازمان باشد.

/ 3 نظر / 3 بازدید
شیوا میرسعید

http://www.irerp.com/ViewContent.aspx?PageID=4 برای اشنایی بیشتر از این لینک دیدن فرمایید

فناوری مدیریت منابع سازمان-هانس کریستین آندرسن

بسمه تعالی با سلام و تشکر از نویسنده مقاله امروزه همانگونه که ذکر فرموده اید در کارخانجات داروئی داخل کشور بکارگیری مدیریت منابع سازمان امری رایج است. تا اینجا هم عقیده ایم اما اگر منظور شما این است که در رازی توجهی به این قبیل فناوری ها نمی شود به نظرم اشتباه می کنید. بنابراین چون از شما انتقاد می کنم شما هم می توانید از حق وتو رایج مدیریتی در رازی استفاده کنید. لطفا برای اثبات قضیه به موارد ذیل توجه کنید:آ)گسترش تب برفکی تقریبا در بیش از 90%کشور علی الرغم ساخت واکسن جدید در زمان دلیمی- راه افتادن کارخانه بزرگ تولیدی با مشارکت مدیران در زمان دلیمی-ب)فرستادن صبیری برای طی دوره ساخت و کنترل واکسن آنفلوآنزا به هلند و برگشت عارفانه و سرافرازانه نامبرده به میهن اسلامی علی الرغم پیشنهاد استخدام در واکسن سازی های هلند به ایشان ج) کسب مقام اول مسافرت های خارجی توسط مدیران موسسه و ده ها مورد دیگر حکایت از درک واضح و روشن از منابع سازمان در رازی دارد. شما می توانید بگوئید حال که این درک وجود دارد چرا کار پیش نمی رود که آن بحث دیگری است.

حالتون خوبه

آقای دکتر عزیز بگذار به پات بیافتم و قسم ات بدم ترا خدا توی موسسه برای مدیران ارشد موسسه از برنامه استراتژیک - تکنولوژی استفاده از منابع- مدیریت نیروی انسانی- چشم انداز و غیرو صحبت نکن بابا این بنده خداها جز تهمت زدن به این و آن و زیرآب این و اونو زدن و دزدیدن طرح این و آن و چرت و پرت گویی هیچ چیز دیگه ای بلد نیستند و فقط به این مسائل بدیده مسخره و جلسه پر کردن و یا مثل دکتر پایکاری برای امتیاز ترفیع و ارتقا نگاه می کنن همین و بس.